Zvýšení nezabavitelné částky

Zvýšení nezabavitelné částky

Dobrý den,

jsem v insolvenci a změnil jsem zaměstnání. Mám teď čistý příjem 37 000,- měsíčně, mělo by mi z toho cca 15 500,- zůstávat. Problém je tom že dojíždím denně tam a zpět do práce 200km. Měsíčně mám tedy náklady na dojíždění cca 12 000,-. Jak postupovat aby mi o tuhle částku zvýšili nezabavitelnou částku? Podat žádost k soudu? Popřípadě jak to správně zformulovat? Pak schovávat účtenky za celý měsíc dojíždění? Protože by mi zbylo cca 3000, což je nereálné. Další problém je v tom že takhle aktuálně uhradím za 5 let necelých 18%, ale když prostě víc už platit nemůžu?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

můžete požádat (písemně) soud o navýšení nezabavitelné částky o částku, kterou musíte vynaložit na dojíždění do zaměstnání. V žádosti se pokuste tuto částku vyjádřit paušální částkou (např. 12 000 Kč) a přiložte nějaké doklady o těchto nákladech (např. jízdenky). Dále byste měl soudu sdělit, že ve Vašem okolí nelze získat tak vysoký příjem, jaký máte u současného zaměstnavatele, a pokud by Vám soud alespoň zčásti nevyhověl, budete muset pracovní poměr ukončit a najít si hůře placenou práci ve svém blízkém okolí.

Jestliže bylo usnesení o Vašem úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku před 1.6.2019, musíte splatit za 5 let alespoň 30% nezajištěných pohledávek, jinak Vás soud neosvobodí od placení zbylých závzků. Pokud bylo usnesení o Vašem úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku po 31.5.2019, musíte splácet tolik, kolik lze srážet z Vaší mzdy, min. však 2 200 Kč měsíčně, ale zároveň se musíte snažit navyšovat si svůj příjem. Po zaplacení 60. splátky soud posoudí, zda jste se dostatečně snažil v navyšování příjmů, a podle toho Vás buď osvobodí nebo neosvobodí od placení zbylých závazků. Pokud byste za 5 let splatil alespoň 30% nezajištěných pohledávek, soud by měl za to, že jste se dostatečně snažil a osvobodil by Vás.