Zpeněžení auta – Insolvence

Zpeněžení auta – Insolvence

Dobrý den,

vstupuji do inslovence kvůli ručení za úvěr lidem, kteří podvedli mě a další stovky lidí. Od 20ti let se soudím s tím, že na mě jakožto na nemajetného studenta se mělo díky ochraně spotřebitele pohlížet jako na neschopného ručitelství, ale bohužel, směnka je směnka. Minulý rok jsem soudy prohrál a banka chtěla ručení vymáhat. Vstoupil jsem proto do insolvence, kterou mám povolenou.

Mám příjmy přes 45 tisíc čistého, ale jezdím do práce na směny mimo Prahu a v Praze kvůli práci přítelkyně, která se podílí na provozu domácnosti bydlím.

Navrhl jsem během pěti let splatit 33% dluhu se splátkou 11 000 měsíčně, jelikož studuji, dojíždím, mám vysoký nájem atd. atd., ale reakce Insolvenčního správce byla, že si mám uspořádat život jinak a že mu můj návrh splátek přijde směšný.

Stejně tak jsem závislý na mém autě, které má hodnotu cca 120 000 a bez kterého se do práce kvůli směnám a absenci spojů nedostanu. Správce tvrdí, že se mám přestěhovat, koupit si jiné auto, nebo si to zařídit jinak, že mé prodá a já přicházím s otázkou. Pokud mi správce auto prodá, příjdu o svou práci a nebudu moci splácet toli, tzn., že nevydělá ani věřitel, ani já nebudu nadále přínos pro společnost a dlouhodobě si budu moci dovolit zaplatit mnohem méně, něž teď s autem za 120 000, kterému ještě k tomu ubývá olej a oprava byla vyčíslena na 145 000 kč.

Myslíte, že Insolvenční soud bude jiného názoru, než správce ? Mohu se nějak ohradit ? Dává smysl, co píšu ?

Mnohokrát děkuji za jakoukoli radu

Odpověď

Dobrý den,

pokud jste požádal o  nižší než zákonem stanovenou splátku, bude o  vašem návrhu rozhodovat soud a jeho rozhodnutí bude součástí usnesení o schválení oddlužení. Soud není vaším návrhem na výši splátky  vázán. stejně tak i skutečnost, že osobní automobil potřebujete k dojíždění do zaměstnání bude soud zohledňovat při rozhodování zda a jaký majetek jste povinen ke zpeněžení vydat. Vámi navržená výše splátek se z popisu situace její jako spekulativní, proto doporučuji doložit soudu nemožnost dojíždět do zaměstnání MHD, náklady na dojíždění.   Rozhodnutí soudu nemohu předjímat.