Změna zaměstnání

Změna zaměstnání

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu/informaci. S manželem splácíme cca 1,5 roku insolvenci. Manžel je 3 roky v plném ID, já zaměstnána na HPP, splácíme od začátku pravidelně, resp. z platu mi zaměstnavatel odečítá částku na rámec nezabavitelné částky. Nyní chce IS zaslat lékařské zprávy manžela, má na to nárok, případně stačí zaslat rozhodnutí z OSSZ o přiznání ID (bylo doloženo při žádosti o insolvenci)? A další věc, která mě nyní trápí. Vzhledem k tomu, že bydlíme na vesnici a do práce dojíždím cca 65 km (cesta tam a zpět), je pro nás, při dnešních cenách, opravdu veliký náklad za PHM, které měsíčně projezdím (cca 7500 Kč). Spoje jsou od nás špatné, proto jsem nucena hledat práci blíže, což je problém. Práci bych našla, nemám problém dělat téměř cokoliv, ale platově bych šla o několik tisíc níž, tudíž by byla splátka nižší (určitě ne nižší, než minimální povinná splátka). Může toto být důvod pro zrušení insolvence? Manžel výhledově zřejmě nebude moci dělat nebo alespoň ne na plno. Velice děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v případě který uvádíte doporučuji před změnou zaměstnání požádat soud o písemně o vyjádření. Buď můžete požádat o vyšší nezabavitelnou částku z důvodu změny poměrů – vyšší životní náklady a tím nemožnost hradit tak vysokou částku na dopravu do zaměstnání nebo o svolení soudu s přijmutím hůře placeného místa v místě bydliště. Kdybyste bez podání informace soudu změnila zaměstnání za hůře placené, mohlo by to vést ke zrušení oddlužení. 

Insolvenční správce podává soudu pravidelně zprávy o plnění oddlužení. Požádala bych ošetřujícího lékaře, zda by nevyhotovil lékařskou zprávu ve smyslu, že se zdravotní stav nezlepšil a že i nadále nemůže Váš manžel pracovat. Starší lékařské zprávy insolvenčnímu správci již nemohou být k užitku.