Změna výše splátek, jednorázové doplacení dlužné částky

Změna výše splátek, jednorázové doplacení dlužné částky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, mám kamarádku v insolvenci, přišlo jí vyrozumění od soudu, že jí bude strháváno půl výplaty a pár korun z důchodu, ale po té jí přišlo nové vyrozumění, že po podání insolvenčního správce, že jí je strháváno málo tak, že jí bude strháváno více a to celá výplata. Je to možné tak to od insolvenčního správce aniž by o tom informoval svého klienta? A ještě jeden dotaz dá se zaplatit celý dluh naráz pokud by na to sehnala celou částku,a dá se podat stížnost na insolvenčního správce za zanedbání svých povinností? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Neznám podrobnosti tohoto případu, a proto se vyjádřím v obecné rovině. Insolvenční správce (IS) může podat k soudu podnět k přezkoumání způsobu stanovení měsíčních splátek, domnívá-li se, že stanovený způsob neodpovídá zákonu či praxi. O záměru podat takový podnět není IS povinen informovat dlužníka. Má-li dlužník více příjmů (např. mzdu a důchod), postupuje se zpravidla tak, že se oba příjmy sečtou a nezabavitelná částka se vypočte, jako by se jednalo o jeden příjem (pak to může vypadat tak, že dlužník nemá z jednoho příjmu nic). Soud ale může určit odlišný způsob výpočtu splátek. Jestliže v tomto případě soud změnil způsob výpočtu splátky, může/mohl se dlužník proti takovému rozhodnutí (usnesení) odvolat.

Dlužník může splatit/doplatit jednorázově zbývající dlužnou částku, pokud mu např. někdo daruje takovou částku. Případné jednorázové splacení/doplacení zbývající dlužné částky doporučuji konzultovat s IS, který dlužníkovi sdělí, zda je potřeba předložit nějakou listinu (např. darovací smlouvu), na základě které dlužník takovou částku získal.

Stížnost na IS může dlužník podat u insolvenčního soudu. Soud však bude zkoumat pouze to, zda IS plní ty povinnosti, které mu ukládá zákon. Dříve než podáte stížnost na IS, seznamte se s informacemi na insolvence.justice.cz/casto-podavane-stiznosti/