Změna insolvence

Změna insolvence

Dobrý den v srpnu 2020 jsem žádal o insolvenci v listopadu mi byla schválena.Ja jsem byl v září žádat o st.duchod dosavad jsem měl ID ale zduvodu že bych přišel o práci tím že bych nebyl ID tak jsem žádost zrušil.Novou žádost jsem dal letos byl mi přiznán důchod zpětné od září 2020.Zajima mě jestli se mi změní doba insolvence z 5 na 3 roky když mám důchod od září 2020 a insolvenci od listopadu 2020.Dekuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

oddlužení skončí po 3 letech splácení dlužníkovi, který je nejpozději ke dni splatnosti 36. splátky v invalidním důchodu 2. či 3. stupně. V tomto ohledu není tedy důležité, v jakém zdravotním stavu dlužník vstupoval do oddlužení, ale v jakém zdravotním stavu se nachází v době splatnosti 36. splátky. Je-li dlužníkovi přiznána invalidita, musí tuto skutečnost oznámit a doložit insolvenčnímu správci. Insolvenční správce po 36. splátce zjišťuje, je-li dlužník invalidní ve 2. či 3. stupni, a pokud ano, podává ihned soudu zprávu o splnění oddlužení. A soud následně vydává usnesení o osvobození dlužníka od placení zbylých závazků. Právní mocí tohoto usnesení insolvenční řízení končí a dlužník je tímto oddlužen.

Pokud jste do insolvenčního řízení vstupoval jako pracující invalida a v průběhu insolvenčního řízení Vám byl přiznán starobní důchod, pak byl-li Vám starobní důchod přiznán od doby, která předcházela zahájení insolvenčního řízení, tak by Vám mělo oddlužení skončit také za 3 roky.