Založení OSVČ v insolvenci

Založení OSVČ v insolvenci

Dobrý den, mám dotaz. Od minulého roku od ledna mam insolvenci. Zaměstnání jsem měl více než 8 let, ale v srpnu jsem o něj bohužel přišel – do srpna byly srážky na insolvenci ve výši 16-20 tisíc Kč.

Od září jsem na úřadu práce, odkud mám přídavky a z čeho se platí také insolvence, teď v únoru dostanu poslední.

Problém je, ze mam i neschopenku. Od srpna jsem se snažil zaměstnání shánět, byl jsem na X pohovorech, vše jsem přeposílal ins. správci, ale bohužel nic.

V prosinci se mi stal vážný úraz, kdy vlastně ani nemohu pracovat a nikam docházet. Mam neschopenku a ještě minimálně do května budu bez možnosti práce.
Nebude tedy z čeho splácet.

Mam dotaz jestli je možné v insolvenci založit OSVČ na hlavní činnost a jak postupovat, jestli to třeba správce nebo soud nemůže zrušit?

Jsem v IT oboru a na internetu je spousta poptávek a mé služby bych tak mohl nabízet on-line, měsíčně by určitě byla částka 20 tisíc a více – počítám s tím ze budu platit sociální, zdravotní…

Jak myslíte, ze se na toto bude koukat správce, lze to?

Chci mít jakýkoliv příjem ať mohu dále platit bez nutnosti insolvenci nějak zastavovat, což mi bylo nabídnuto.

Děkuji za rady.

Odpověď

Dobrý den,

dlužník může v průběhu oddlužení začít pracovat jako OSVČ. Takovou skutečnost je dlužník povinen oznámit insolvenčnímu správci a soudu. Soud musí dlužník zároveň požádat o rozhodnutí, jakou splátku/částku má odevzdávat (tzv. zálohová splátka). Na začátku kalendářního roku pak dlužník musí předložit insolvenčnímu správci doklady o příjmech a (provozních) výdajích za uplynulý rok. Insolvenční správce pak vypočte tzv. referenční (skutečnou) splátku a provede zúčtování splátek. Zjistí-li nedoplatek na splátkách, musí jej dlužník doplatit. Zjistí-li přeplatek, tento se nevrací, ale dlužník může požádat soud o snížení zálohové splátky.