Zajištěný věřitel

Zajištěný věřitel

Dobrý den, jsme v neukončené insolvenci soudem, ins.správce již dal pokyn zaměstnavatelům k ukončení srážek v únoru 2020 po 60 měsících a 43% uhrazeno. Dva zajištění věřitelé dali pokyn ke zpeněžení 1/3 domu v dubnu 2020, poté jeden odstoupil a zbyl jeden zajištěný exekutor z dlužnou částkou cca 12000,- Kč, měl nárok prodat 1/3 domu za cca 265000,- ?
Dále, je v této době (červenec 2020) možné tzv, hyperochu (zbytek peněz z prodeje) rozdělit mezi další nezajištěné věřitele? Soud sice ještě nerozhodl o ukončení, ale mají i po 64 měsících nárok nezajištění věřitelé? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den pane Romane,

k Vašemu prvnímu dotazu sděluji, že výše zajištěné pohledávky není rozhodná. Pohledávka zajištěného věřitele je v rámci  oddlužení uspokojována pouze z nýnosu zpeněžení majetku, který k zajištění slouží. Takže Vámi nastíněný průběh řízení považuji za správný.

Z Vámi sdělených informací je zřejmé, že o Vašem úpadku bylo rozhodnuto před 01.06.2019. Ve Vašem řízení se tedy postupuje podle insolvenčního zákona ve znění účinném před tímto datem. Hyperocha by tedy měla být vyplacena Vám.