Výživné a výše splátek

Výživné a výše splátek

Dobrý den,
Požádal jsem akreditovanou kancelář k podání insolvence, vše jsem jim sdělil i to, ze mimo “klasické” dluhy, mám i na výživném. Vše mi připravili a spočítali, že můj příjem je dostačující. Pak se vše dostalo na soud, proběhlo přihlášení věřitelů a insolvenční správce mi sdělil, že můj příjem nestačí, protože výše mého dlužného výživného musí být zaplaceno ve 100%, nikoliv ve 30% jako u jiných dluhů a do schválení mi chybí 1500 Kč na splátkách, které si prý mohu navýšit dohodou 3 osoby.
K dlužnému výživnému je mi stanoveno i běžné výživné, které je shodou okolností ve výši 1500 a za pár měsíců mi skončí, tudíž po této povinnosti můj příjem již stačí.
Správce mi není schopen nebo ochoten říci (i když ho platím), zda je možné dohodu 3 osoby po ukončení placení běžného výživného zrušit…nebo je lepší počkat až mi běžné výživné zanikne?(což je za 8 měsíců).
Nyní je to ve stádiu, kdy mě správce osobně navštívil a měl právě vše zaslat soudu ke schválení a stanovení splátek….
Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud v době schvalování oddlužení nebudete mít dostatečně vysoký příjem, předpokládám, že soud Vám oddlužení neschválí. Z tohoto důvodu bych Vám doporučila podle Vašich možností stávající příjem( brigádou, navýšením pracovního úvazku,…) nebo splátku  pro oddlužení ( např. na základě darovací smlouvy od 3.osoby ) navýšit. V průběhu oddlužení potom můžete požádat o změnu splátkového kalendáře z důvodu, že se změnily skutečnosti rozhodné pro stanovení výše splátky. Jak soud o vaší žádosti rozhodne, nemůže nikdo předjímat, proto ani správce nemůže na vaši otázku odpovědět. Dárce se může ze svého závazku vyvázat v případě, že se jeho situace natolik změnila, že po něm placení daru nelze spravedlivě požadovat.