Výživné

Výživné

Dobrý den, chtěl bych se zeptat.

Když je člověk v insolvenci a má soudem stanoveno výživné na děti, má insolvenční správce povinnost zasílat výživné rodiči, který má děti v péči. Mě by zajímalo co by se stalo, kdyby správce posílal víc peněz na výživné, než bylo soudem stanoveno, když je insolvence řádně ukončena?

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

správce běžné výživné hradí v závislosti na výši výživného  stanoveného v rozhodnutí soudu a na výši splátky do oddlužení. V praxi to znamená, že částka na  výživné je hrazena maximálně ve výši stanovené soudním rozhodnutím, ale v případě, kdy splátka na oddlužení nedosahuje potřebné výše, může být i nižší. V takovém případě vzniká na  výživném dluh, který správce  hradí, jakmile mu to stav majetkové podstaty umožní. Stejně tak by byl hrazen i dluh  na výživném, který by případně vznikl před zahájením insolvenčního řízení.

S ohledem na výše uvedené předpokládám, že pokud byla správcem na “výživné” hrazena vyšší než soudem stanovená částka, jednalo se o tento případ.

Všechny platby včetně  plateb na výživné a případně i dlužné výživné  jsou rozepsány ve zprávě správce o plnění oddlužení resp. o splnění oddlužení, které správce předkládá insolvenčnímu soudu. Domnívám se, že soud by v rámci dohlédací činnosti  platby provedené v rozporu s rozhodnutím soudu zaznamenal a správce vyzval ke zjednání nápravy.