Výše výživného

Výše výživného

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je stanovena výše výživného na dítě tak aby mi zůstalo na srážky pro věřitele a ješte na odměnu pro správce,mám plat cca 23000 čistého, zůstává mi 15000 a přítelkyně chce výživné 4000 korun ale obavy pokud bych onemocněl tak mi nezbyde na pokrytí věřitelů a správce, děkuji za vaši odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v insolvenčním řízení není výše výživného určována.  Insolveční soud a insolvenční správce vychází z výše výživného stanoveného soudem při svěření dítěte do péče, nebo na  návrh jednoho z rodičů, popř. dohodou rodičů.

V insolvečním řízení je stanoveno  pořadí úhrady jednotlivých pohledávek z insolvenční splátky. Nejprve je hrazena záloha na náklady a odměnu insolvenčního správce ( při oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je točástka 1 089,– Kč měsíčně), potom  běžné výživné ve výši, jak je uvedeno výše, a  pak pohledávky ostatních věřitelů, přičemž výše  splátky ostaním věřitelům nesmí být nižší než záloha na náklady a odměnu správce. Pokud byste z důvodu poklesu příjmu nebyl schopný výše specifikované pohledávky hradit déle jak tři měsíce, soud Vaše oddlužení zruší.

Abyste tomuto kroku předešel, je nutné při snížení příjmů navýšit splátku do oddlužení tak, aby byly hrazeny pohledávky v minimální výši, jak je uvedeno výše. Navýšení splátky je možné například darovací smlouvou. Pokud by pokles příjmů měl být dlouhodobější a navýšení splátky nebylo možné, můžete soud požádat o přerušení oddlužení. Přerušení řízení je možné pouze jednou a může trvat maximálně rok.