Výpočet mzdy v insolvenci

Výpočet mzdy v insolvenci

Dobrý den,
jsem již 29 měsíců v insolvenci. S manželkou jsme se rozvedli již před zahájením insolvence a nežijeme ve společné domácnosti. Mám studující dceru, v současnosti osmnáctiletou, která žije s matkou. Výživné před insolvencí jsem platil pravidelně ze mzdy sám. Od začátku insolvence za mne výživné platí insolvenční správce z částky, která mu chodí z mé měsíční mzdy.

Lze si při výpočtu mzdy a srážek z ní uplatňovat na dceru jednu vyživovanou osobu?

Mzdová účetní tvrdí že ano a také vyživovanou osobu po celou dobu uplatňuje, ale insolvenční správce teď přišel s tím, že to pravděpodobně nelze a bude po mě chtít za celou dobu “(neoprávněně)” uplatňovanou částku zpět.

V případě, že má pravdu insolvenční správce lze zjištěný rozdíl hradit nějakým splátkovým kalendářem nebo bude muset být celá částka uhrazena najednou?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,

zohledňovat vyživovací povinnost k nezaopatřenému dítěti při výpočtu srážek ze mzdy lze jen v případě, že toto dítě je v péči, resp. bylo svěřeno do péče rodiče/dlužníka. Jestliže tedy byla Vaše dcera svěřena soudem do péče Vaší exmanželky, pak ji účetní nemůže zohledňovat při výpočtu srážky, resp. by Vám měla srážky vypočítat, jako byste žádné dítě neměl. Je možné, že se najdou i tací, kteří s tímto výkladem nebudou souhlasit, ale pokud vím, tak se v praxi v 99% postupuje tímto způsobem, a i naše organizace zastává tento názor/postup.

Pokud bude Váš insolvenční správce trvat na doplacení určité částky, můžete se obrátit na insolvenční soud a požádat jej o sdělení/rozhodnutí, zda jste povinen tuto částku doplatit či nikoliv. Rozhodne-li soud, že jste povinen tuto částku zaplatit, můžete se pokusit dohodnout si s insolvenčním správcem nějaký splátkový kalendář.