Nezabavitelné minimum

Nezabavitelné minimum

Dobrý den ,
mohu se zeptat , zda se zpětně nenavyšovalo nezabavitelné minimum od ledna 2022 ? Dle aktuálního kalkulátoru splátek by mi mělo zůstat 16 711 Kč. nicméně zaměstnavatel nechává 15 125 Kč . Je to v pořádku ? Nemám žádnou vyživovací povinnost.
Mzdová účetní tvrdí, že ona má výpočet správně a pokud se mi to nelíbí, tak se mám obrátit na správce a ten zase mě obrací na účetní. Nicméně správce tvrdí, že bych měl mít tu vyšší částku .
Co je tedy pravda a jak bych měl dále pokračovat ?
Děkuji za informaci

Odpověď

Dobrý den,

celý problém tkví v tom, že v lednu 2022 nabyl účinnosti zákon, který pro účely posouzení nároku na přiznání dávky státní sociální podpory (příspěvek na bydlení) navýšil tzv. normativní náklady o částku 1 120 Kč na konečných 7 935 Kč. Normativní náklady na bydlení ovlivňují výši exekučních a insolvenčních srážek (čím jsou normativní náklady vyšší, tím vyšší je nezabavitelná částka). Oficiální kalkulátor insolvenčních srážek počítá s navýšenými normativními náklady na bydlení (proto Vám kalkulátor vypočítal vyšší nezabavitelnou částku) a i Ministerstvo spravedlnosti ČR razí právní názor, že při výpočtu insolvenčních srážek se mají používat normativní náklady na bydlení ve zvýšené výši (viz https://www.justice.cz/?clanek=informace-k-vypoctu-splatek-v-oddluze-1). Mnoho subjektů (např. Exekutorská komora ČR, některé soudy) včetně naší organizace však zastává názor, že by se při výpočtu insolvenčních (a exekučních) srážek měly používat normativní náklady na bydlení v původní výši (tj. 6 815 Kč), a to z toho důvodu, že zákon, který mimořádně navýšil normativní náklady na bydlení, tyto náklady navýšil výhradně pro účely posouzení nároku na přiznání dávky státní sociální podpory (příspěvek na bydlení) a nikoliv všeobecně (tedy i pro výpočet exekučních a insolvenčních srážek). Jestliže Vaše mzdová účetní používá při výpočtu insolvenčních srážek původní hodnotu normativních nákladů na bydlení pro rok 2022 (tj. 6 815 Kč), pak dle našeho názoru postupuje správně. Můžete však požádat insolvenční soud o přezkum prováděných srážek. Jedině soud může Vašemu zaměstnavateli přikázat, aby při výpočtu srážek používal normativní náklady na bydlení ve zvýšené výši (tj. 7 935 Kč), čímž by se zvýšila Vaše nezabavitelná částka.