Výplata nižší částky výživného v insolvenci

Výplata nižší částky výživného v insolvenci

Dobrý den, bývalý manžel je v insolvenci, o které jsem se dozvěděla tak, že mi začaly přicházet na účet částky s popisem výživné. Částky nikdy nedosahovaly plné výše výživného, ale bývalý manžel mi to doplatil (chybělo obvykle kolem 2000). Tak to bylo po dobu 3 měsíců. Od června, kdy začaly přicházet úplně malé částky a musel by doplácet kolem 7 tisíc, mi s odvoláním na insolvenční správkyni, řekl, že mi nic doplácet nemusí. Já jsem tedy kontaktovala insolvenční správkyni, která mi oznámila, že platby řeší insolvencni program, který je upřednostňuje dle zákonného pořadí a že vyzivne včetně dlužného bude postupně doplaceno, pokud budou pravidelné srážky. Ale že bere na vědomí, že bývalý manžel už výživné neplatí a že bude hrazeno z majetkové podstaty. Také mi napsala, že po prodeji domu a uhrazení věřitelů, zůstane dostatek pro uhrazení případného dlužného výživného, pokud by nestačily srážky. Podle ní by do konce roku měla být insolvence ukončena.
Chci se zeptat, zda je takový postup v pořádku. Protože je výživné zásadní část rodinného rozpočtu, tak nevím, jak dlouho vydržíme fungovat bez něj a vidina, že plnou výši obdržím až na konci roku je děsivá. Také nevim, zda a jak se mám o dlužné výživné přihlásit.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pořadí uspokojování jednotlivých pohledávek v insolvenčním řízení je stanoveno v insolvenčním zákoně. Výživné ze zákona  patří mezi pohledávky postavené na roveň zapodstatovým pohledávkám a jestliže nedostáváte výživné v plné výši znamená to, že otec dítěte  má nízký příjem a srážky v dostatečné výši z něj nelze provádět.Postup insolvenční správkyně je v pořádku. Správkyni sdělte aktuální výši dluhu na výživném.

Ve Vaší situaci doporučuji, abyste podala na otce dítěte návrh na exekuční vymáhání výživného. Ten je totiž podmínkou, abyste mohla požádat úřad práce o výplatu tzv. náhradního výživného.  Bližší informace o náhradním výživném a formulář k podání žádosti Vám poskytnou právě na úřadu práce.