Vstup do insolvenčního řízení po 1.7.2021

Vstup do insolvenčního řízení po 1.7.2021

Dobrý den, prosím o radu ohledně vstupu do insolvence.Letos mělo dojít ke zkrácení doby trvání insolvence na 3 roky s účinností od 1.7.2021… Vláda sice projednávala schválení,ale je zřejmé, že došlo k odložení účinnosti a to až o rok,je to tak? Rád bych vstoupil do insolvenčního řízeni a řeším v této souvislosti tento problém… Před lety jsem si vzal americkou hypotéku na moje jméno,k zástavě byl poskytnut byt sestry, která je jedinou osobou uvedenou v katastru nemovitostí,moje jméno v něm nefiguruje. Zajímá mne,pokud podám návrh na oddlužení,je byt sestry ohrožen, může dojít k nucenému prodeji? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

avizovaná novela skutečně projednána/přijata nebyla a je otázka, kdy se k ní poslanci opět dostanou. Pravděpodobně se tak nestane do voleb (říjen), takže se celý proces ještě natáhne. Kdy by se měla tato novela projednávat, to si netroufnu odhadnout.

Pokud podáte insolvenční návrh, pak je velmi pravděpodobné, že se bude zástavní věřitel domáhat prodeje zástavy (byt Vaší sestry). Předejít tomu lze jedině dohodou s věřitelem na podmínkách, za kterých by věřitel k prodeji zástavy nepřistupoval. Kontaktujte věřitele, oznamte mu Váš záměr podat insolvenční návrh a zeptejte se ho, za jakých podmínek by nepřistoupil k prodeji zástavy.