Vrácení peněz

Vrácení peněz

Dobrý den, mám prosím Vás dotaz. Splatila jsem insolvenci po dobu 5let. Nyní v červenci mi skončila. V insolvenci jsem splácela dluhy za mého zemřelého partnera a jednoho člověka, který se mnou byl v najmu v bytě. Já jsem z bytu odešla výpovědní smlouvou, on tam zůstal a nadělal dluhy. Zpětné mě soud vrátil do nájemního vztahu a já za něj v insolvenci zaplatila 300tis.jelikoz jemu neměli co vzít. Ráda bych své peníze které jsem za něj zaplatila dostala zpět. Je to člověk který se živí načerno, nemá žádný majetek ale je na něj několik žalob. Dávala jsem ho i do tv na vlastní oči a Klímou jelikož zneužívá a okrádá lidí. Jak prosím postupovat a dostat z něj me peníze. Ať to nějak splaci když já jsem díky němu byla 5let v insolvenci a dalších 5,let díky němu v registru. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

abyste vůbec mohla po někom něco požadovat, musí existovat tzv. právní důvod (proč by Vám měl někdo něco zaplatit). Z Vašeho podání nelze zcela jasně dovodit, že by tu nějaký právní důvod byl. Navíc byla Vaše situace asi složitější, když píšete, že jste nájem vypověděla, ale soud Vás “vrátil” do nájemního vztahu. Pokud se jednalo o situaci, že jste byli oba dva nájemníky nějakého bytu (oba dva jste podepsali nájemní smlouvu jako nájemníci), pak jste za placení nájemného odpovídali, předpokládám, tzv. společně a nerozdílně (každý odpovídal za zaplacení celého nájemnéh, nikoliv jen za podíl). V takovém případě nemůžete po druhém nájemci požadovat žádnou úhradu/náhradu, ledaže byste si mezi sebou sjednali, že každý bude platit rovný díl.

I kdyby zde byl nějaký právní důvod, je otázka, zda by se exekutorovi podařilo vymoci z takového dlužníka nějaké peníze, když, jak píšete, nemá žádný majetek a živí se na černo. Na takové dlužníky je systém (zákony), bohužel, krátký. Je otázka, zda by se v některém z jeho jednání dal spatřovat nějaký trestný čin (např. podvod, zpronevěra). Pokud ano, mohlo by pro Vás jakési zadostiučinění představovat alespoň jeho odsouzení k nepodmíněnému trestu.