Věřitel vyhrožuje PČR

Věřitel vyhrožuje PČR

Dobrý den,

pritel je na UP a nemá nárok na podporu. Já přecházela z rodicaku na neschopenku, kvůli druhému rizikovemu těhotenství.
Rok jsem brala zboží přes Mallpay, vždy řádně zaplaceno. Bohužel, neschopnost za září mi přišla až v listopadu a v listopadu jsem se rozhodla jít do insolvence kvůli jiným půjčkam, u kterých už nejde splácení.
V říjnu jsem měla platit za zboží u Mall, když jsem je prosila o posunutí platby, tak mi nevyhoveli a dal přidávali pokuty.
Přítel měl prislibenou práci, ale nakonec ho odmítli, tak jsem se ze dne na den rozhodla vybehat insolvencni návrh. V listopadu jsem si nechala sepsat insolvencni návrh a bylo mi řečeno, že již nesmím nikomu nic platit,ani kdyby dělali nátlak.
Mall jsem dala info o insolvenci a nezajímá je to. Chtějí ihned zaplatit. Vysvětlila jsem, že již nesmím nikomu nic hradit, takže ani jim, i když bych ráda. Nezájem, stále telefonáty, maily atd. Opět jsem poslala info s odkazem na insolvencni rejstřík a na to mi napsali, že je to nezajímá, že to předali Policii a ať si pohádky vykladam jim až mě predvolaji k výslechu.
Teď nevím co dělat. Nechat někoho, ať to za mě zaplatí, ať mám klid nebo neplatit a běhat po policii a vysvětlovat, že nejsem gauner, který chtěl někoho okrást…?

Děkuji za odpověď a radu.

Odpověď

Dobrý den,

věřitel, který se cítí Vaším jednáním poškozený, může trestní oznámení podat. Pokud vaše jednání nenaplňuje znaky některého z trestných činů uvedených v zákoně, orgány činné v trestním řízení  případ odloží. Jestliže věřitel již oznámení podal, zaplacení dluhu samo o sobě neznamená, že oznámení bude automaticky odložené. V takovém případě a za okolností, které jste popsala, by podle mého názoru naopak bylo vhodné nechat rozhodnutí na orgánech činných v trestním řízení. Spíše  bych se obávala, že v zaplacení takového dluhu soud bude spatřovat nepoctivý záměr, oddlužení nepovolit nebo již povolené oddlužení zrušit.