Usnesení o ustavení insolvenčního správce

Usnesení o ustavení insolvenčního správce

Dobrý den,
dnes bylo v insolvenčním rejstříku zveřejněno usnesení o ustavení insolvenčního správce. Toto usnesení obsahovalo stanovisko soudu, že soud povoluje řešení úpadku oddlužením. A dále usnesení obsahuje povinnosti, jak věřitelů, dlužníka tak i IS. Jednou z mých povinností je platit IS zálohu na odměnu a hotové výdaje a to vždy do konce kalendářního měsíce. Soud mi ukládá abych neprodleně kontaktoval IS a dohodl s ním způsob provádění plateb.

Rozumím co se po mě chce, ale mám k tomu dva dotazy:
1) Na IS jsem nikde nenašel kontakt jiný než doručovací adresu. Žádný telefon, žádný e-mail. Takže jej musím kontaktovat formou dopisu. Ze zkušeností s Českou poštou a než se dohodnu s IS na formě platby a náležitostí, tak vzhledem k tomu, že dnes je 25. srpna tak asi nestihnu zaplatit řádně dle pokynu soudu do konce měsíce.

2) Dále nejde mi do hlavy z jakých peněz mam tento výdaj platit, dokud nebude soudem schválený splátkový kalendář pro oddlužení. Nyní mi mzdová účetní deponuje část výplaty jako nepřednostní srážku exekutorovi a vyčkává dokud nedostane pokyn od IS o zřízeném účtu pro zasílaní deponovaných peněz pro účely plnění splátkového kalendáře. Tyto náklady mám platit z peněz, které mi po srážce zůstanou, nebo je možnost onu povinnost plnit z deponovaných prostředků? Pokud je to myšleno, že se tyto výdaje platí z částky, který mi je vyplacena po srážce, tak to mam potom trochu problém s ohledem na to jak mam nastavené výdaje a platby. Většinou mi po zaplacení výdajů na bydlení, děti (školky a obědy), cesty do zaměstnaní a nějaké to jídlo, zůstane jen pár sto korun do další výplaty.

Prosím o ujasnění mých dotazů a způsobu řešení nastalé situace.

Odpověď

Dobrý den,

napište Vašemu insolvenčnímu správci dopis s kontaktními údaji na Vás, správce se s Vámi spojí. Částku na odměnu si odložte, uhradíte ji, jakmile Vám ins.správce sdělí své bankovní údaje. 

K Vašemu druhému dotazu bohužel musím sdělit, že odměnu insolvenčnímu správci skutečně musíte hradit z Vaší nezabavitelné částky, jedná se o cca 4-6 měsíců do schválení oddlužení. Poté si bude insolvenční správce odměnu srážet ze zabavitelné částky. Jedná se o častý problém, mnoho dlužníků řeší stejnou nepříjemnou situaci. Odměnu ale musíte hradit, jinak Vám bude oddlužení zrušeno.