Ukončení oddlužení

Ukončení oddlužení

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat na ukončení insolvence. Zda-li spadáme do té ” skupiny” ,že můžem po 3 letech a splnění minimálně 60% zaplacené částky požádat o ukončení insolvence? Návrh k soudu o insolvenci byl podán v březnu 2019, Usnesení o oddlužení bylo vydáno 19.6.2019. Máme zaplacené 2/3 dluhu.
A dále bych se chtěla zeptat,jestli je možné začít podnikat v insolvenci a jaké tam jsou podmínky? Manželův zaměstnavatel jde nejspíš do bankrotu,tak by chtěl začít podnikat,aby jsme neztratili příjem pro splácení. Nevim jak by se strhávaly splátky z podnikání,kdyby byl jako OSVČ.
Děkuji moc za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

dle údajů z insolvenčního rejstříku bylo rozhodnutí (usnesení) o Vašem úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku dne 9.4.2019 (dne 19.6.2019 Vám bylo schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře). Na zkrácené oddlužení mají nárok starobní důchodci, invalidní důchodci ve 2. a 3. stupni invalidity a dále dlužníci, kteří za 3 roky zaplatí alespoň 60% nezajištěných závazků. Pro všechny tyto skupiny však platí ještě společná podmínka, a to taková, že rozhodnutí (usnesení) o úpadku muselo být zveřejněno v insolvenčním rejstříku po 31.5.2019. Jelikož ve Vašem případě bylo rozhodnutí (usnesení) o úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku před 1.6.2019, nemáte nárok na zkrácené oddlužení. Vaše oddlužení tak skončí až po 5 letech splácení (dříve může skončit jedině v případě splacení 100% nezajištěných pohledávek).

Insolvenční zákon nebrání dlužníkovi vykonávat podnikatelskou činnost. Začne-li Váš manžel podnikat, musí tuto změnu oznámit insolvenčnímu správci a soudu, přičemž by měl požádat soud o rozhodnutí, jak vysoké splátky má odevzdávat z příjmu z podnikání.