Ukončení insolvence – stále běží exekuce

Ukončení insolvence – stále běží exekuce

Dobrý den, příteli skončila insolvence po 3 letech, jelikož splnil podmínky. Usnesení je datováno 10.5.2023 a 15.6.2023 přišlo oznámení, že je řízení pravomocně skončeno a rejstříkový zápis se uzavírá.
Před dvěmi týdny jeho zaměstnavateli přišel dopis od jednoho exekutora, že je exekuce skončena. Před pár dny přišel zaměstnavateli další dopis od jiného exekutora, kde po něm chce, aby přítelovi strhával z platu peníze a poslal mu je. Když přítel volal na příslušný exekutorský úřad, že na to nemají nárok, jelikož má v pořádku ukončenou insolvenci, tak mu bylo sděleno, že o tom ví, ale čekají na oznámení od soudu a skončení exekuce. Do té doby musí zaměstnavatel posílat peníze, které mu pak případně vrátí. Dnes má přítel obstavený účet s minusovou položkou od dalšího exekutora.
Co máme udělat, aby tohle už konečně skončilo? Exekutor na to přeci již nemá nárok ne? Velkou část z dluhu dostali z insolvence, jak je možné, že nyní chtějí znovu celou částku jistiny a dalších nákladů? Co je potřeba udělat, aby všechny exekuce byly ukončeny? To není automaticky ukončeno po skončení insolvence? Moc Vás prosím o radu, co máme dělat, aby tito a případně další exekutoři nechtěli další peníze? Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

problém je v tom, že v tomto ohledu je zákon nedokonalý, protože žádný zákon jednoznačně neříká, že exekutor musí zastavit exekuci, jakmile je dlužníkovi přiznáno osvobozující usnesení v rámci insolvenčního zákona. Někteří exekutoři tak sice činí, jiní ale nikoliv. Doporučuji Vám proto, aby Váš přítel podal (písemně – doporučeně, příp. prostřednictvím datové schránky, má-li ji zřízenou) u každého exekutora návrh na zastavení exekuce, v němž uvede, že žádá o zastavení exekuce z důvodu, že byl osvobozen od placení zbylých pohledávek a že se toto osvobození vztahuje i na pohledávku, která je předmětem exekuce, přičemž je nepřípustné, aby bylo pro takovou pohledávku pokračováno v exekuci. K tomuto návrhu ať Váš přítel přiloží kopii usnesení, jímž byl osvobozen od placení zbylých pohledávek. Na základě tohoto návrhu exekutor exekuci zastaví.