Ukončení insolvence po 3 letech

Ukončení insolvence po 3 letech

Dobrý den, přítel má insolvenci a v březnu to bude 3 roky, co posílá platby. Celková částka byla 400 tis., aby splnil do 3 let 60%, tak by musel doplatit ještě 120 tis., dalších 120 tis. bude za ty 3 roky zaplaceno. Je tu možnost, že by rodinný příslušník za něj 120 tis. zaplatil darem. Insolvenční správce uvádí, že neví, zda by soudce insolvenci ukončil po 3 letech.
Můj dotaz: zaplacení min. 60% dluhu do 3 let není jisté ukončení insolvence? Soudce může rozhodnout, že musí dál platit? Nebo se jedná pouze o formální schválení? Jsem z toho zmatená, když ins. správce uvádí, že neví, zda by soudce insolvenci po 3 letech ukončil i v případě zaplacení 60%.
Kdy se musí platit daň z daru? V rodině se platit nemusí ne? Záleží i na vztahu, jestli to doplatí třeba rodiče nebo teta? Také jsem něco slyšela, že za vyšší částky si insolvenční správce bere 4%, ty se musí k částce na doplacení přičíst, nebo by se v 36. měsíci poslala pouze zbylá částka 120 tis., aby bylo do 36 měsíců doplaceno alespoň 60% dluhu?

Moc děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

dle § 412a odst.1 písm. b) je oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty splněno, jestliže dlužník v době 3 let od schválení oddlužení splatil nezajištěným věřitelům alespoň 60% jejich pohledávek. Tedy, jestliže bude uhrazeno alespoň 60%, oddlužení bude skončeno. V případě plnění třetí osobou na základě daru, si insolvenční správce z této částky vezme odměnu 4%,  o tuto částku tedy bude nutné dar navýšit.