Úhrada pohřbu

Úhrada pohřbu

Dobrý den,
pohřeb mého manzela zaplatila jeho dcera s tím, že az bude dedictvi doreseno, že z aktiv bude dceri tato částka zaplacena. Bohuzel jsem v insolvenci a veskera aktiva šla do majetkove podstaty. Poslala jsem soudu zadost, aby povolila vyplaceni castky za pohreb, ale ten napsal, ze se dcera ma prihlasit do insolvence jako veritel, coz udelala. Dnes spravkyne poslala na soud zpravu, ze ktere mimo jine vyplyva, ze vypravitelka pohrbu bude uspokojena jen 1,86 %.
Jak prosim mam v tomto pripade postupovat, aby ji byla vyplacena cela castka?
Dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

postup jednotlivých insolvenční soudů a insolvenčních správců  při dědictví a vypořádání pohledávek není jednotný. Lze konstatovat, že v praxi se realizují 2 postupy.

Při prvním soud vyzve věřitele zůstavitele, aby své pohledávky do insolvenčního řízení přihlásili a tito přihlášení věřitelé jsou následně uspokojování ve stejném poměru jako ostatní insolvenční věřitelé. Z Vámi popsané situace předpokládám, že správce zvolil tento způsob vypořádání pohledávek z dědictví.

Druhý zůsob vychází z ust. § 114 odst. 2 NOZ, podle ketrého se náklady pohřbu hradí z pozůstalosti. To znamená, že náklady spojené s pohřbem jsou vyplaceny před uspokojením přihlášených věřitelů zůstavitele.

Doporučuji Vám, obrátit se na insolvenční soud se žádostí, o povolení vyplacení nákladů pohřbu před uspokojením ostaních věřitelů zůstavitele.