Trestní oznámení

Trestní oznámení

Dobrý den, je na mě podáno několik trestní oznámení, za to, že se půjčka nepřihlásila do pohledávky. Přes půl roku, pravidelně splácím.
Věřitele jsem, před vstoupením do insolvence kontaktovala, i můj správce.
Hospodářská kriminální policie mě pozvala na výslech a bude se to znovu prošetřovat.
Může mi soud zrušit insolvenci, když splácím pravidelně a míra uspokojeni jiných věřitelů bude 100%?
Věřitel se měl přihlásit, ale bohužel to neudělal. Může mi i po skončení insolvence vyhrožovat trestním oznámením?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

skutečnost, že jste závazek vůči konkrétnímu  věřiteli neuvedla v návrhu na povolení oddlužení, nenaplňuje skutkovou podstatu žádného trestného činu. Není povinností dlužníka věřitele o podání návrhu na povolení oddlužení informovat. Takže pokud bylo oznámení podáno z tohoto důvodu, mělo by dojít k oddložení věci a dopad na  běh oddlužení to mít nebude.

Jiná situace by byla, pokud bylo trestní oznámení podáno z jiného důvodu, např. pro podezření ze spáchání úvěrového podvodu apod. V takovém případě by prokázání tohoto jednání a odsouzení v trestním řízení mohlo být důvodem pro zrušení již schváleného oddlužení. Ale i tak se věřitel mohl  a měl do Vašeho insolvenčního řízení přihlásit a  potom by  při splnění podmínek ust. § 403 odst. 2 insolvenčního zákona mohl vznést námitku proti povolení oddlužení.

Pokud Vám soud oddlužení nezruší a  na závěr vydá osvobozující usnesení, nebude  moci nepřihlášený věřitel svoji pohledávku proti Vám již vymáhat.