Svatba v insolvenci

Svatba v insolvenci

Dobrý den,
přítel je v insolvenci, která mu skončí 11/2024. Kdybychom se nyní vzali, vyskytlo by se nějaké riziko pro mě, jako jeho ženu? Přítel chce se svatbou počkat na skončení insolvence, aby mě nijak neohrozil, moje příjmy, majetek, atd. Lze to vyřešit předmanželskou smlouvou? Jak by to bylo s majetkem, kdybych koupila (již jako jeho manželka) například dům nebo jiný majetek? předem děkuji za informaci, či doporučení, kde se více o tomto problému dočíst. S pozdravem Jitka H.

Odpověď

Dobrý den,

uzavření manželství s dlužníkem, který je v procesu oddlužení, nemá za následek to, že by dluhy přešly i na manželku, takže jí ani nemohou být prováděny insolvenční srážky. Jediný dopad spojený s uzavřením manželství je ten, že se manželovi sníží insolvenční srážka z důvodu vzniku zákonné vyživovací povinnosti k manželce (dlužník musí doložit mzdové účetní oddací list).

Dlužník musí vydat insolvenčnímu správci majetek, který získá dědictvím či darováním. Pokud manželka koupí nějaký majetek, tvoří sice takový majetek společné jmění manželů, ale ze strany manžela (dlužníka) se nejedná o nabytí majetku dědictvím ani darováním, takže by takový majetek nespadal do insolvence. I tak bych ale doporučil, aby byl případný majetek napsán pouze na manželku, příp. aby byla uzavřena předmanželská smlouva upravující majetkové vztahy v době manželství.