Stravenkový paušál

Stravenkový paušál

Stravenkovy paušál

Dobrý den,prosím jak je to u stravenkoveho paušálu,který zaměstnavatel poskytuje nad limit a to ve výši 137,-Kc?Částka nad limit jde do hrubé mzdy ke zdanění ale má nějaký vliv na srážku?Děkuji.
Odpověď

Dobrý den,

insolvenční (i exekuční) srážky se provádějí z čisté mzdy. Pokud je tedy nadlimitní částka stravenkového paušálu součástí hrubé mzdy, je tedy součástí i čisté mzdy a díky tomu se Vám budou provádět vyšší srážky, než kdybyste tento nadlimitní stravenkový paušál neměla. Rozdíl však nebude nijak závratný.

Dobrý den, navazuji na Vaši odpověď, se kterou moc nesouhlasím, neboť nadlimit stravenkového paušálu je součástí základu daně, ze kterého se vypočítávají odvody, nikoli hrubé mzdy.A po výpočtu jsou srážky nižší, než kdyby zaměstnanec stravenkový paušál neměl.Proto mě zajímá, zda by neměla být srážka prováděna z čisté mzdy+částka nadlimitu stravenkového paušálu.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

že je ta nadlimitní částka stravenkového paušálu (137 Kč) součástí hrubé mzdy, to jste uvedla Vy sama. My nejsme odborníci na mzdovou problematiku (výpočty mezd, odvodů, náhrad apod.). Odpověď na Vaši otázku je ale jednoduchá a zazněla již v první odpovědi. Srážky se provádějí z čisté mzdy. Jak je čistá mzda vypočtena, to je už záležitostí mzdové účtárny/zpracovatele mezd.