Srážky

Srážky

Co je nepostizitelna částka při insolvenci mi bylo vypocitano 2700 že mi lze strhnout musel jsem si sehnat kolegu který se upsal na 300kc aby mi bylo povoleno oddlužení a vše proběhlo strhavaly mi cca 4000kc nyni při zvednutí ziv minima mi strhavaji cca 3300kc proč mi tedy spravkyne napsala že mi vznikl nedoplatek za 5.6.7.8.9.mesic pokaždé cca 200kc splátky mi již 2 roky řídí mzdová uctarna dle zákona

Odpověď

Dobrý den,

nepostižitelná částka je to, co musí zbýt dlužnovi z čisté mzdy a je stanovena zákonem a navazujícími předpisy. Výše nepostižitelné částky je závislá na výši čisté mzdy, osobním stavu klienta počtu osob, ke kterým má dlužník vyživovací povinnost. Při jejím výpočtu se vychází z výše životního minima na tzv. normativních nákladů na bydlení. Vzhledem k současné situaci se tyto částky v průběhu letošního roku několikrát měnily (01.01.2022, 01.04.2022, 01.07.2022 a 01.10.2022). Tyto změny vždy znamenaly navýšení nepostižitelné částky pro dlužníka tím naopak sníže splátky do oddlužení.

Na otázku, z jakého důvodu Vám insolvenční správkyně vyčíslila nedoplatek na splátkách, neumím odpovědět, protože neznám všechny rozhodné skutečnosti. Doporučuji, abyste se s vyčíslením nedoplatku obrátil na Vaši mzdovou účetní a výši jednotlivých srážek s ní probral.

Pokud by i potom mezi Vámi a správkyní zůstaly nesrovnalosti, můžete se obrátit na insolvenční soud se žádostí, který v rámci dohlédací činnosti vyzve správky k podaní vysvětlení.