spolupracující osoba

spolupracující osoba

Dobrý den, napsala jsem tento dotaz a moc děkuji za vaši odpověď, bohužel nerozumím přesně odpovědi a nebo spíš bych potřebovala ještě odpověď dovysvětlit.
1. dotaz, spolupracující osoba by byl můj manžel. Můžete tedy přesně prosím odpovědět ano je to možné a nebo ne ní to možné ? Z vaší odpovědi předpokládám, že to možné je.
2 . dotaz, prosím co znamená soudem stanovená nevratná záloha?
3. dotaz je právě to, že jsme se snažili domluvit s manželovou insolvenční správkyní, ale ona si nebyla vůbec jistá jak tuto možnost řešit a odkázala nás abychom si to zjistili jinde, takže se snažíme dopátrat jaké máme možnosti.
4. dotaz, co by měla paní učetní dokládát, jestli měsíční příjmy, čtvrtletní čí roční a nebo nějaký jiný způsob, protože i paní účetní si není jistá jak toto řešit, protože pravděpodobně soud chce vidět měsíční příjmy a i pracovní smlouvu? děkuji předem za odpověď.

toto je muj puvodni dotaz:
Dobrý den, potřebovala bych někde zjistit, jestli když už je člověk v insolvenci, má ji už schválenou a už 4 roky platí všechno tak jak je potřeba, může se stát osobou spolupracující a dodávat příjmy jako spolupracující osoba? A jaké by byly podmínky dokládání tohoto příjmu, pro insolvenčního správce, případně soud. Děkuji předem za odpověď, nejsme schopni to nikde zjistit, děkuji

vaše odpověď:
Dobrý den,

Spolupracující osoba je považována za OSVČ, nepotřebuje ale vlastní živnostenské ani jiné oprávnění. Daň z příjmů i odvody na zdravotní a sociální pojistné odvádí z poměrné části příjmů a výdajů převedených od podnikatele. Není-li spolupracující osoba manžel-ka, měla by být uzavřena smlouva. Analogicky se bude ke spolupracující osobě přistupovat jako k OSVČ, tedy jí bude soudem stanovena nevratná záloha. Čistý příjem by ale nikdy neměl klesnout pod částku, kterou máte nyní v zaměstnání (pozor na faktické náklady, zálohy na zdravotní, sociální pojištění a daně, popř. jiné náklady vztahující se k podnikání – budete mít povinnost vést pro insolvenční řízení jednoduché účetnictví ). Podrobnosti musíte probrat s Vaším insolvenčním správcem.

Odpověď

Dobrý den,

ano, manžel může být spolupracující osobou. S ostatními konkrétními dotazy Vás odkážu na Váš insolvenční soud. Jestliže Vám neuměla dát přesné pokyny Vaše insolvenční správkyně, musíte se obrátit na insolvenční soud. Názory poradců v poradnách se mohou různit, výklady zákonů bývají různé i u soudů a odvolacích soudů. Váš dotaz není běžný a není zákonem ošetřen. Bude záležet na názoru soudu. Jestliže by soud bral spolupracující osobu analogicky jako OSVČ, pak by stanovil výši měsíční zálohy, která by musela měsíčně do oddlužení odcházet ( hradí sám dlužník ).  Spolupracující osoba se musí registrovat na FÚ k dani z příjmu, musí hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Manžel nemůže být Vaším zaměstnancem, tedy nebude mít s Vámi pracovní smlouvu. Obraťte se prosím na soud.