Spoludědic v insolvenci

Spoludědic v insolvenci

Dobrý den,

spoludědic byl v době úmrtí zůstavitele duben 2021 v insolvenci, svoji povinnost oznámit, že bude dědit insolvenčnímu správci NEOZNÁMIL. Já, jako spoludědic, jsem se o jeho insolvenci dozvěděla až čirou náhodou v říjnu 2021. V dobré víře jsem čekala, že notář jako soudní komisař bude vše řešit v součinnosti s námi jako dědici a insolvenčním správcem. Připravena ke spolupráci jsem se několikrát dotazovala v čem je problém (byla jsem připravena na dohodu o dědickém vypořádání při které by došlo k uhrazení zbylého dluhu) bylo mi sděleno, že u mě je vše v pořádku – TEČKA.
Ale ani příslušný notář tuto skutečnost, kterou musel zjistit – insolvenčnímu správci, ani mě NENAHLÁSIL, nebo se dohodli takzvaně O NÁS BEZ NÁS.

V lednu 2022 byla insolvence ukončena, s tím, že dlužník řádně vše splnil a platil a v podstatě už nic nedluží. Notář počkal až vše nabude právní moci a potom, až v březnu 2022 (téměř po roce), začal řešit dědické řízení, jako by se nic nedělo a vše může proběhnout v pořádku. Já jako spoludědic bych se nebýt hloupé náhody vůbec o insolvenci svého spoludědice nedozvěděla a nic bych netušila.

Měla jsem, nebo i mám, v úmyslu uzavřít smlouvu o vypořádání dědictví vyplacením spoludědice (jedná se o byt po mamince) z této částky by se byly mohli vyplatit i zbylé dluhy a bylo by vše čisté.
Ovšem nyní je podle mě díky nespolupráci notáře a insolvenčního správce situace jiná.

Z usnesení samosoudkyně která insolvenci ukončila a dlužníka osvobodila vyplývá , že se mohou dotčení věřitelé ještě do 3let v podstatě odvolat pokud zjistí podvodné jednání – nenahlášení dědictví, potom bude toto “přiznání osvobození“ zrušeno.

A pro mě z toho PODLE MĚ, po tom co jsem vše kolem toho načetla vyplývá, že případné uzavřené dědické smlouvy o vypořádání budou neplatné tzv. EX LEGE.

Tzn. já vyplatím spoludědice – samozřejmě si musím velkou část půjčit, a použiji veškeré úspory které mám na stáří a potom se přihlásí v době 3 let nějaký věřitel, smlouva o vypořádání se zruší, vyplacený dědic již bude mít vše vyplacené – utracené a já přijdu o vyplacený byt na který si budou dělat nároky věřitelé, ještě budu platit to co jsem si na to vypůjčila.

Pro mě jako starobního důchodce to začíná být trochu více složité, a nechci přivést sebe a ani zbytek mojí části rodiny, která nikdy žádné dluhy nedělala do problémů. A tak se konečně ptám.

1.Je povinnost notáře nahlásit insolvenčnímu správci že bude dlužník v insolvenčním řízení dědit?

2. Kdo jiný by měl být pro mě zárukou spravedlnosti než soudní komisař – notář.

3. Opravdu budou v takovém případě všechny smlouvy neplatné?

4. Jak v tomto případě dál postupovat?

Zatím jsem žádné dědické notářské rozhodnutí nepodepsala a ani nepodepíšu, zatímco už skoro celý rok platím náklady na nezbytné udržení bytu aby nedošlo k jeho zadlužení.

Děkuji a velmi prosím pokud možno co nejdříve za odpovědi, které budou jistě pro ostatní poctivé spoludědice výstrahou a poučením.

Odpověď

Dobrý den,

notář by měl kontrolovat insolvenční rejstřík a v případě, že dědic je v insolvenčním řízení, neměl by připustit, aby se vzdal dědictví nebo aby přepustil svůj dědický podíl spoludědici. Notář však nemá dánu povinnost oznamovat zahájení dědického řízení ani ins. správci ani ins. soudu. Do dědického řízení však insolvenční správce ani insolvenční soud nijak nevstupuje. Jestliže jste ve svém dotazu měla na mysli, že vyplatíte spoludědice v rámci dědické dohody, kdy Vy v dědickém řízení nabydete nemovitost a hodnotu dědického podílu spoludědice mu v nějakém časovém úseku vyplatíte peněžitou částkou, pak Vás nijak případné zrušení osvobozujícího usnesení neohrožuje. Jestliže jste měla ve svém dotazu na mysli něco jiného, volejte prosím naši bezplatnou linku 800722722.