Splácení insolvence

Splácení insolvence

Dobrý den,

chci se zeptat. Příští rok v sprnu mi po 5 letech končí insolvence.

Jsem OBZP a částku si hradím jak zvládám. Aktuálně mám míru uspokojení nezajistěných věřitelů lehce přes 33%. Zvládal jsem platit měsíčně v průměru 9 500 Kč.

Přemýšlím ale, že jelikož mám aktuální míru uspokojení přes 33%, tzn. že splním minimum 30% pro splnění oddlužení, že bych začal platit třeba půlku částky, kterou jsem do teď platil. Samozřejmě nechci přestat platit úplně, ale že už bych nemusel platit tolik, protože s částkou mi pomáhá má rodina, apod.

Nebude to pak dělat žádný problém?

Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

určitě byste měl vycházet z rozhodnutí soudu o schválení splátkového kalendáře, ve které máte zřejmě stanovenou výši měsíční splátky. Pokud u vás došlo ke změně okolností, které jsou pro stanovení výše splátky rozhodné, požádejte insolvenční soud o změnu splátkového kalendáře spočívající ve změně stanovené splátky. Samotná skutečnost, že máte splaceno  více než 30% pohledávek nezajištěných věřitelů není důvodem pro snížení splátky. Naopak by to ze strany soudu mohlo být považováno za nepoctivý záměr a snahu  zkrátit plnění věřitelům.