Snížení splátek

Snížení splátek

Krásný den! Můj manžel je rok v insolvenci, kterou má pouze na sebe, do manželství vstoupil až potom. V práci má zajímavou výplatu a bonusy. Přibližný dluh je 1.8mil a aktuální výplata okolo 33tis čistého, strhává se vše, vč. ročního bonusu 100tis a 13. a 14. výplaty a chodí nám 12tis měsíčně. Manžel chtěl snížené splátky, ale ins. správce mu doporučil, ať s tím chvíli vydrží, aby bylo vidět, že vydělává a peníze chodí. Po několika měsících tedy požádal, ale paní soudkyně to zamítla, s tím, že má naplánované, že manžel zaplatí 51% a když to platil do teď a nic se u něj nezměnilo, tak mu nemůže dát snížené splátky. Teď řešíme u manžela nabídku finančně zajímavější pozice, ale bylo by to náročnější místo. Výplata na novém místě by byla okolo 50tis čistého. Zajímalo by mě, zda si lze najmout právního zástupce, aby žádost o snížené částky sepsal on a v případě zamítnutí napsal odvolání. Pokud by se podařilo domluvit snížené splátky, mohli bychom žít v klidu a možná si i pořídit rodinu, což je teď nereálné, když musím dokrýt zbytek výdělku. Je v právu místo pro tyto situace? Například zachování životní úrovně? Moc Vám děkuji za Váš čas.

Odpověď

Důvodem, proč Vám soudkyně Váš návrh zamítla, je to, že nedošlo k žádné změně okolností na Vaší straně, které by odůvodňovaly to, aby Vám žádost byla povolena. V průběhu oddlužení lze totiž tuto žádost podat jen tehdy, změnily-li se okolnosti na Vaší straně, které by takovou změnu odůvodňovaly. Typicky tedy třeba došlo k vyššímu zdražení nájmu, k vyšším výdajům se zdravím vlivem nějaké nemoci apod. Zkrátka změna Vaší situace, která navíc by samozřejmě měla být podložena příslušnou dokumentací. Pokud manžel nic takového v návrhu netvrdil a nedokládal, není zde žádný důvod ke změně.

Pokud chtěl manžel snížené splátky, musel o ně správně požádat již v samotném návrhu na zahájení řízení, kde je na to vyčleněna i příslušný kolonka, nebo nejpozději na přezkumném jednání a schůzi věřitelů, kde by poté o ní rozhodoval soud. I toto se zřejmě nestalo.

Pokud tedy do budoucna novou žádost neodůvodníte podstatnou změnou okolností (změnilo se něco, co na začátku řízení bylo jiné), Vaše žádosti nebudou nikdy úspěšné.