Snížení splátek

Snížení splátek

Dobrý den,
maminka je v oddlužení do kterého vstoupili s mým tatínkem, který v březnu bohužel zemřel. Má jen důchod a teď dostane i vdovský důchod.
Zůstane jí cca 15 tisíc a IS jí vezme 5552 Kč. Maminka chce požádat soud, jestli by bylo možné snížit částku, která jde správci. Když tatínek žil, posílalo se mi cca 20 tisíc měsíčně. V oddlužení jsou od r. 2018
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

obecně dlužník může požádat soud o změnu (snížení) splátek, pokud u něj došlo k podstatné změně jeho poměrů (platí pro řízení zahájená před 1.6.2019). Ať tedy Vaše matka napíše soudu, že žádá o snížení splátek/srážek a podrobněji popíše, jak se změnila její situace (že jí zemřel manžel, že zůstala sama na placení nájmu apod.). Co lze, to ať doloží (např. úmrtní list, nájemní smlouva, aktuální výše jejího důchodu včetně vdovského). V žádosti musí také navrhnout konkrétní výši nové (snížené) splátky. Soud žádost posoudí a rozhodne. Pokud by soud žádosti nevyhověl a stávající srážky by pro Vaši matku byly neúnosné, může požádat soud o zrušení oddlužení. Pak by však zbytek pohledávek začali vymáhat exekutoři.