Role postupitele na smlouvě

Role postupitele na smlouvě

Dobrý den. Chtěl bych Vás požádat o radu. Přítelkyně si vzala úvěr od soukromého poskytovatele půjček. Smlouva je jen jeden stroze napsaný papír. Postupitelem jsem na smlouvě já sám. Přítelkyně teď zažádala o insolvenci a čeká na dvě upomínky, protože doteď vše v pořádku splácela. I přes rok tu o které píši. Má ale více půjček. Tento soukromí poskytovatel ji teď však vyhrožuje, že tuto půjčku musí splatit, jinak ji zažaluje za úvěrový podvod, přitom víc než rok v pořádku splácela. Dále tvrdí, že bych musel půjčku zaplatit já jako postupitel. Připadá mi to celý jako “bububu” aby dostal své peníze, protože i insolvenční poradce nám nedoporučuje aby jsme něco platili. Chci se tedy zeptat, jestli může chtít peníze i odemně nebo když je to úvěr přítelkyně, tak spadá pod insolvenci a tudíž já nic splatit nemusím? Děkuji moc za odpověď

Odpověď

Bohužel Váš dotaz není zcela srozumitelný. Pokud se jedná o Vaši přítelkyni, v případě úvěrového podvodu se nejedná pouze ve splácení nebo nesplácení závazku. Znaky skutkové podstaty trestného činu úvěrového podvodu může naplnit i další jednání  dlužníka např. poskytnutí nesprávných informací o výši příjmu v době žádosti o úvěr, o výši již existujících závazků apod.  pokud se Vaše přítelkyně žádného takového jednání nedopustila, s největší pravděpodobností by se u ní úvěrový podvod neprokázal a ze strany věřitele se opravdu může jednat nátlak na klienta.

Vaše postavení jako „postupitele“ mi není jasné. Pokud byste byl jako přistupitel, potom byste byl osoba zavázaná vedle Vaší přítelkyně. Tedy osoba, která je povinna plnit společně s dlužníkem a insolvenční řízení Vaší přítelkyně by na této Vaší povinnosti nic nezměnilo. Věřitel by mohl požadovat plnění i po Vás. Abyste měl o své povinnosti jasno, doporučuji obsah Vašeho závazku posoudit podle obsahu podepsaných listin.