Registr dlužníků

Registr dlužníků

Dobrý den, sem dva roky po dopláceni insolvence a nemám nikde žádný dluh.Je možné o vymazání z registru dlužníků ? Již mám přítelkyni a dvě a potřeboval bych si vzít nejspíš půjčku na bydlení .Sme z Kutné Hory a je to vše hrozně drahé 🙁 Tonda Sedláček

Odpověď

Dobrý den,

předpokladem pro výmaz údajů z registrů (bankovní a nebankovní registr a registr SOLUS) je zánik pohledávky. Údaje o dlužníkovi jsou z registrů vymazány zpravidla po uplynutí 4 let od zániku/zaplacení pohledávky. Pohledávka zaniká zaplacením, nikoliv osvobozením od jejího zaplacení. Jestliže jste v rámci oddlužení nesplatil 100% přihlášených pohledávek, Vaše dluhy nezanikly (pouze jste byl osvobozen od placení zbylých dluhů), a proto nemůže dojít k výmazu Vašich údajů z předmětných registrů. Nejdříve byste musel doplatit zbytek dluhů vč. úroků přirostlých během trvání oddlužení, a poté by věřitelé nechali Vaše údaje vymazat z těchto registrů nejpozději po uplynutí 4 let od zaplacení celého dluhu. Pokud jste v rámci oddlužení splatil 100% přihlášených pohledávek, může si věřitel podmínit výmaz Vašich údajů z daných registrů zaplacením úroků, které přirostly za dobu trvání oddlužení. I během procesu oddlužení se totiž pohledávky úročí, ale v insolvenčním řízení se úroky přirostlé po dni rozhodnutí o úpadku neuspokojují.

Závěrem dodávám, že Vaše údaje figurují také v insolvenčním rejstříku. Z tohoto rejstříku budou Vaše údaje “vymazány” (resp. znepřístupněni veřejnosti) po uplynutí 5 let od skončení insolvenčního řízení.