Společnost v likvidaci
Společnost v likvidaci
Firma nesla název — s.r.o., ičo je —–, sídlo v Praze. Byla to partnerská prodejna společnosti Vodafone, která měla pobočky ve Vyškově, Kroměříži, Valašském Meziříčí a později i ve Zlíně. Já s kolegyní jsme na mateřské dovolené, já už šestým rokem a máme dobu neurčitou, pracovala jsem tam 5 let.
Společnost padla do likvidace, ale to jsem se dozvěděla až náhodou, poštou mi nic nepřišlo a ani majitel nezavolal, bohužel mě ani ve snu nenapadlo, že mám sledovat jak na tom firma je, přeci jen vím, že zisky ve Vodafonu jsou pěkné, tak by mě likvidace nenapadla.
Z pracáku mi říkali, že měl volat likvidátor, jenže to je opět můj bývalý zaměstnavatel. Ukončenou smlouvu tedy mám začátkem toho února, ale ani se neobtěžoval mi nic zaslat poštou. O zápočtový list jsem se musela včera ozvat sama. Když jsem s ním mluvila, tak dělal jakože on o ničem nic neví, na co mám a nemám nárok, že to vše řešil jeho právník a že mám kdyžtak hovořit s ním, pokud mě něco zajímá. Z úřadu mi řekli, že mám podat insolvenční návrh u krajského soudu a že ať si pospíším, že to spěchá. Ti kontaktují asi zaměstnavatele a že pak záleží kolik by napsal do mzdy, ale muselo by se jednat max o leden, takže kdyby mi napsal 0 Kč, úřad mi vyplatí jen 1x minimální mzdu v ČR, pokud by napsal, že třeba 100000 Kč, tak úřad může vyplatit jen 50000, ale s tím, že to budou potom požadovat od zaměstnavatele, což si myslím, že zaměstnavatel ví, proto mi raději napíše 0 Kč. Samozřejmě potřebují i ukončenou smlouvu.
Já bych to nechala být, jenže odstupné by mělo být nejspíš +-80000 Kč, což nejsou malé peníze. Jako upřímně, já zvažovala, že už nenastoupím, že budu nejspíš dávat výpověď já, ale nakonec se spíš věci obrátily v můj prospěch. On na tom finančně určitě špatně není.
Jako platit za soud se mi nechce, pokud je malá pravděpodobnost, že bych soud vyhrála, hlavně nemám peníze vyloženě na rozhazování.
Pokud napíšete, že to udělal “fikaně” a nárok na nic nemám už, tak se nedá nic dělat, život se mi nezhroutí 🙂 🙂 :), můžu se leda pokusit od pracáku alespoň o těch cca 15000 Kč.
Ještě jednou děkuji.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Odpověď
Dobrý den,
na zaměstnavatele, který nevyplatil mzdu zaměstnanci, může zaměstnanec (i bývalý) podat insolvenční návrh. V insolvenčním návrhu musí navrhovatel (zaměstnanec) označit alespoň dva věřitele (kromě navrhovatele to může být další zaměstnanec, kterému zaměstnavatel nevyplatil mzdu), kteří mají za dlužníkem (zaměstnavatelem) splatnou pohledávku. Po zahájení insolvenčního řízení může každý zaměstnanec, kterému zaměstnavatel nevyplatil mzdu, požádat úřad práce o uspokojení mzdových nároků/náhradu mzdy (o náhradu je možné požádat ve lhůtě 5 měsíců a 15 dní od zveřejnění informace o zaměstnavateli na úřední desce příslušného úřadu práce). Nemá-li věřitel (zaměstnanec) výplatní pásku ani doklad o výpovědi pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, vyplatí/nahradí mu úřad práce minimální mzdu, a to nejvýše za 3 měsíce tzv. rozhodného období (tj. měsíc, v němž bylo zahájeno insolvenční řízení, a 3 měsíce předcházející zahájení insolvenčního řízení, nebo 3 měsíce následující po zahájení insolvenčního řízení). Pokud by bylo insolvenční řízení proti Vašemu bývalému zaměstnavateli zahájeno v květnu 2023, bylo by možné požadovat náhradu mzdy nejdříve za měsíc únor. Vy jste však už měla, jak uvádíte, začátkem února ukončenou pracovní smlouvu, takže by Vám úřad práce nahradil asi jen nepatrnou částku. Ostatní mzdové nároky byste mohla uplatnit v insolvenčním řízení vůči insolvenčnímu správci. Pracovněprávní pohledávky dlužníkových zaměstnanců (i bývalých) představují tzv. pohledávky postavené na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou a jsou uspokojovány kdykoliv po rozhodnutí o úpadku, nachází-li se na účtu insolvenčního správce dostatek peněžních prostředků k uspokojení takových pohledávek. Jde-li Vám o předpověď, jak by dopadl případný soud o odstupné, to je spíše otázka na odborníka na pracovněprávní vztahy.
