Prosím o radu

Prosím o radu

Dobrý den, mám dotaz, jsem v insolvenčním řízení, má IS mi sdělila, že nemám dostateční příjem i když dělám a uzavřela jsem darovací smlouvu a sdělila mi IS , na osobní schůzce, že nemám dostateční příjem,že bych nesplnovala podmínky 30% S VÍM VĚŘITELŮM a pokud by jsem chtěla niší splátky tak, že by mi to nejspíše soud neschválil tak mám prý ještě sehnat DALŠÍHO dárce na dalších 10 000 kč. Mám nezletilého syna a jak již jsem sdělila práci a uzavřenou darovací smlouvu.
Dívala jsem se ohledně insolvenčních právníku a jejich rad a bylo mi sdělené ,, že mohou být věřitele a IS uspokojeni dle novely 2019, zasílám sdělení.

Od roku 2019 došlo ke změnám i ve splácení dluhů. Co novela přinesla a jakou minimální měsíční částku musí být dlužník schopen splácet, aby mu soud oddlužení povolil?
Do změny zákona platilo, že soud povolil oddlužení, jen pokud na začátku dlužník doložil, že v následujících pěti letech bude schopen zaplatit alespoň 30 procent všech dluhů. Nyní je požadováno, aby byl dlužník během insolvence schopen splácet alespoň minimální splátku. Zákonem stanovená minimální částka splátky pro oddlužení jednotlivce činí v tuto chvíli 2 178 korun, z toho 1 089 korun připadá na odměnu insolvenčního správce.

Podle poslední novely insolvenčního zákona může oddlužení probíhat pouze formou splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. To znamená, že dochází ke splátkovému kalendáři a dlužníkovi je až na výjimky zpeněžen majetek.

Dluhy se sečtou a podle celkových příjmů se podle nich nastaví splátkový kalendář. Pravidelnou měsíční splátku pak insolvenční správce přerozděluje mezi všechny přihlášené věřitele. Jakmile splátkový kalendář skončí, všechny další dluhy jsou odpuštěné.

Prosím tedy o radu co mám dělat jelikož dalšího dárce na takovou částku opravdu neseženu, ale stále dělám, hledám si ještě k práci brigádu a mám již jednoho dárce. Je mi 64 let a je to opravdu těšké a taktéž pro mého nezletilého syna.
Předem děkuji za vaší odpověd

Odpověď

Dobrý den,

novela účinná od 1.6.2019 se vztahuje pouze na úpadky prohlášené po 1.6.2019. Úpadky prohlášené před tímto datem se řídí předcházející právní úpravou. Jestliže byl Váš úpadek prohlášen před 1.6.2019, musíte uhradit za pět let splátkového kalendáře minimálně 30% Vašich nezajištěných závazků. Jestliže byl Váš úpadek prohlášen po 1.6.2019, obraťte se na insolvenční soud, správce by v tomto případě po Vás požadoval tyto vysoké částky neoprávněně.