Prosba o radu

Prosba o radu

Dobrý den,
prosím o radu 29.7.2021 mi byl schválený splátkový kalendář, mám zato , že již od měsíce srpna tohoto roku bych již neměl hradit svému IS odměnu a své bývalé ženě alimenty , ale mělo by mi být strhávaná částka z mého platu a zasílána pí. ,účetní mému IS. Má bývalá žena mi volala , že doposud jí muj IS nekontaktoval a nezaslal alimenty a ona, že ho kontaktovat nemíní. Též jsem volal již několikrát a psal na email mému IS, ale ten mi doposud neodepsal a ani mi nezvedá tel…, prosí o radu co mám dělat jestli dál hradit s vého IS a své bývalé ženě alimenty i , když mi koncem minulého měsíce byl schválený kalendář či nikoliv a též jak to mám řešit alimenty se svojí bývalou ženou. Jsem bezradný vše dodržuji mám schváleno na 36 měsíců a nic jsem nezanedbal , ale nevím jak mám dál pokračovat , když můj IS semnou nekomunikuje.
Děkuji moc předem za zaslanou radu Vámi a sdělení na můj email.

Odpověď

Dobrý den,

pokud je usnesení o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře zveřejněno v insolvenčním rejstříku na samém konci kalendářního měsíce, pak se může stát, že plátce příjmu (zaměstnavatel, příp. ČSSZ) nestihne provést srážku hned v následujícím měsíci. Měl-li jste zaplatit první splátku v srpnu (z výplaty za červenec), ale Váš zaměstnavatel (příp. ČSSZ) srážku provést nestihl, měl byste ji doplatit bez ohledu na to, že Vám plátce příjmu srážku neprovedl (za splnění/zaplacení splátky odpovídáte Vy, nikoliv plátce příjmu).

Dluh na výživném, který Vám vznikl po rozhodnutí o úpadku, uspokojí insolvenční správce přednostně poté, co uspokojí svoji pohledávku z titulu odměny za přezkoumání pohledávek. Po zaplacení tohoto (dlužného) výživného si vytvoří zálohu na svoji odměnu na dobu 6 měsíců a až poté začne uspokojovat ostatní pohledávky z titulu výživného a pohledávky ostatních věřitelů.

Nechte věci samovolně plynout a uvidíte, že se vše vyřeší, byť dojde k prodlevě s výplatou výživného. Jediné, co byste si měl pohlídat, je, aby Vám plátce Vašeho příjmu začal nejpozději v tomto měsící (v září) provádět insolvenční srážky. O vše ostatní se postará Váš insolvenční správce.