Propuštění ze zaměstnání a odstupné při insolvenci

Propuštění ze zaměstnání a odstupné při insolvenci

Dobrý den, chtěl bych se informovat. Jsem v insolvenci a mám stanovenou od soudu maximální měsíční splátku 14000 měsíčně vzhledem k platu. Chci se zeptat jak to chodí při odstupném při propuštění ze zaměstnání při insolvenci a stanovenou maximální měsíční splátkou. Bude odstupné považováno jako mimořádný příjem? A v případě, že si najdu zaměstnání lépe placené cca. o 10000 měsíčně, může se mi upravovat (pevná) maximální měsíční splátka??? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Podle mého názoru nebude odstupné považováno za mimořádný příjem, který byste byl povinen vydat v plném rozsahu insolvenčnímu správci (IS), a to z toho důvodu, že na dobu, na kterou je propuštěnému poskytnuto odstupné, nevzniká propuštěnému nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bylo by tedy nespravedlivé, abyste byl povinen odevzdat např. částku rovnající se třem mzdám, a zároveň jste nedostával po dobu 3 měsíců podporu v nezaměstnanosti. Částku odstupného byste měl rozdělit na tolik dílů, na kolik měsíců Vám bylo odstupné vyplaceno, a IS byste měl odevzdávat každý měsíc tzv. zabavitelnou částku z podílu připadajícího na daný měsíc.

Dlužník může v průběhu oddlužení požádat soud o jinou než zákonnou výši splátek. V žádosti by měl dlužník uvést, jakou splátku by si představoval, příp. způsob jejího výpočtu, a dále by měl uvést a doložit (pochopitelné) důvody, proč žádá o nižší než zákonem stanovenou splátku (např. doklad o zvýšení nájemného). Soud však takové žádosti nemusí vyhovět.