Popření pohledávky v oddlužení
Popření pohledávky v oddlužení
Dobrý den,
Mám na Vás dotaz.
Můj insolvenční správce nepopřel žádnou z přihlášených pohledávek v insolvenčním řízení. Já osobně jsem popřel jednu pohledávku z důvodu výše jistiny.
Chodí žaloba automatický pak k insolvenčnímu soudu či může s tím souhlasít věřitel a přijmout popření pohledávky vůči dlužníkovi ?
Půjčoval jsem si 18 000-, Kč ( napsali tam 20 000 -, Kč ) takže jsem popřel 2000-,Kč což mi bylo schváleno od věřitele.
Platím přes 90 tisíc není to moc z 18 000 ? Neplatil jsem to 4 roky.
Kdybych nešel do insolvence vůbec se nedozvím ,že platím něco navíc než mám. Myslel jsem , že mi ji popřou celou tu pohledávku.
Předem děkuji.
Klidně můžete odepsat na email.
Moc tomu nerozumím.
Čekám stále na povolení oddlužení splátkovým kalendářem.
Pohledávka je nezajištěná.
Předem děkuji za Vaši odpověď
Odpověď
Dobrý den,
právo popírat přihlášené pohledávky má zejména insolvenční správce a dlužník. Neznamená to však, že insolvenční správce popře vždy všechny pohledávky. Insolvenční správce popírá pouze takové pohledávky (příp. jejich části), které on sám považuje za neoprávněné. Jestliže Váš insolvenční správce žádnou pohledávku nepopřel, považoval je za oprávněné. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že věřitel, jehož pohledávku jste popřel v rozsahu 2 000 Kč, vzal v rozsahu této částky svoji přihlášenou pohledávku zpět (dobrovolně ji tedy snížil o 2 000 Kč). Jelikož věřitel dobrovolně “vyhověl” Vašemu popření, není důvod, aby došlo k zahájení řízení o určení této Vámi popřené pohledávky, resp. její části (tzv. incidenční spor). K tomuto řízení by došlo, pokud by věřitel dobrovolně nevzal zpět svoji přihlášenou pohledávku v rozsahu Vašeho popření. V případě, že by se jednalo o tzv. nevykonatelnou pohledávku (tj. pohledávka, která ještě nebyla přiznána věřiteli pravomocným rozhodnutím), musel by žalobu na určení pohledávky podat věřitel; v případě, že by se jednalo o tzv. vykonatelnou pohledávku (tj. pohledávka, která byla věřiteli přiznána pravomocným rozhodnutím), byste musel žalobu na určení pohledávky podat Vy. Pokud by nebyla podána žaloba na určení pohledávky, platila by pohledávka ve výši, v jaké ji věřitel přihlásil, pokud se jedná o vykonatelnou pohledávku, a pokud by se jednalo o nevykonatelnou pohledávku, pak by platila pohledávka ponížená o částku, kterou jste popřel.
Zda je v pořádku, že máte platit 90 000 Kč, když jste si půjčil 18 000 Kč, nelze takto posoudit. Na přezkumném jednání jste mohl pohledávku věřitele popřít co do výše či pravosti. Pokud se jedná o vykonatelnou pohledávku, musel byste podat žalobu na určení pohledávky, aby byla ta výše přihášené pohledávky přezkoumána soudem. Pokud se jedná o nevykonatelnou pohledávku, pak by žalobu na určení musel podat věřitel. Na podání žaloby je lhůta 30 dní od skončení přezkumného jednání, na němž byla pohledávka popřena. V případě nepodání žaloby platí pravidlo dle věty poslední předchozího odstavce.