Pohledávka s rozhodčí doložkou

Pohledávka s rozhodčí doložkou

Zdravím Vás a děkuji za možnost položit otázku.
Prosím pěkně, před cca 4lety jsem z důvodu svého špatného psychického stavu a neschopnosti plnit své závazky vstoupila do insolvence. Přiznala jsem všechny pohledávky věřitelů. Nic jsem nerozporovala, protože můj zdravotní stav mi to nedovoloval. Po 2 letech, kdy se můj stav zlepšil, jsem na základě komunikace s organizací Člověk v tísni, zjistila, že jedna z pohledávek ( ta nejvyšší ) byla na základě rozhodčí doložky. Lze po letech toto mé zoufalé “přiznání” nějak napadnout? Dodatečně rozporovat? Nebo zpětně “napadnout” po ukončení INS?
Vím, že za chyby se platí, ale přijde mi “nemorální” se dostat do takových potíží na základě odprodání pohledávky bankou inkasní společnosti, která nátlakem paralyzuje lidi k podpisu lichvářské smlouvy s rozhodčí doložkou a ještě si “napere” náklady na vymáhání pohledávky a vyšroubuje tak jistinu dlužné částky do nebes.
( Odprodání pohledávky lichvářům provedla Česká spořitelna po komunikaci s jejím ombudsmanem. Žádala jsem jej o opětovný odklad splátek z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti. Nutno podotknout, že celý svůj “bankovní život” od roku 1996 jsem byla jejím klientem, který měl sjednáno pojištění proti neschopnosti splácet. Bohužel 🙂 se na mou diagnozu toto pojištění nevztahovalo. Tak co se mnou – prodat a zničit “krtka”. Jak prosté na základě zákonů ČR.
Děkuji za Váš čas a zpětnou vazbu.
S přáním zdravých dnů
Denisa

Odpověď

Dobrý den,

za Vámi popsané situace předpokládám, že pohledávka byla řádně zjištěna. Nepopřela jste ji ani vy ani insolvenční správce, který, pokud by proto byl právní důvod, by pohledávku popřel bez ohledu na vaše stanovisko. Nyní není možné pohledávku v insolvenčním řízení rozporovat. Při řádném skončení insolvenčního řízení získáte osvobozující usnesení a nesplacenou část pohledávky po  vás věřitel nebude moci vymáhat.