Podvod od osoby v insolvenci

Podvod od osoby v insolvenci

Dobrý den, nedávno jsem koupil osobní automobil údajně ve skvělém stavu od člověka co působil jako automechanik. Poté jsem ho nechal pro jistotu zkontrolovat v servisu.Po prohlídce v autoservisu mi bylo sděleno, že je nebezpečné ho používat.Nedlouho na to jsem zjistil, že člověk co mi ho prodal je v insolvenci, uvedl mi do smlouvy falešné rodné číslo a smlouva samotná je neplatná. Dotyčnou osobu jsem kontaktoval s žádostí o vrácení peněz a upozornil jsem ho, že vím v jaké je situaci a vím i o neplatné smlouvě a falešných údajích. Místo domluvy jsem se dočkal výsměchu a bylo mi sděleno, že si mám dělat co chci, ale nic mu nemůžu. Žádná vymahací agentura a i mnou oslovení právníci se nechtějí případem zabývat vzhledem k insolvenci a intervenčního správce dotyčného to příliš nezajímalo. Trestní oznámení jsem podal jenže než se věc vyřeší takto může pro mě už být pozdě jelikož causa s autem a situace v Čr mě dostali prakticky na kraj finančních i osobních možností. Prijde mi to velice nefér, osoba co mi auto prodala si nedávno zároveň i pres insolvenci koupila dům, viděl jsem jeho interiér a zároveň mu stojí dvě auta u domu. Auto co mi prodal je psané na něj a tak to bude i se zbytkem věcí zároveň jsem zjistil, že má stále platný živnostenský list a pracuje na něj u Českých Drah plus na černo opravuje auta a prodává náhradní díly. Rozum mi to nebere aby se člověk co dluží poměrně velkou sumu měl takový majetek správce to nerešil a ještě aby dotyčný dělal podvody a obohacoval se na úkor lidí krytý insolvencí. Rád bych se zeptal na nějaké řešení ci možnost urychlení celé situace jelikož finance očividně má.

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není zřejmé, v jaké fázi insolvenčního řízení se dotyčná osoba nachází. Pokud ještě od povolení oddlužení neuplynuly 2 měsíce, můžete se se svojí pohledávkou z neplatné kupní smlouvy přihlásit.Jako věřitel potom můžete nejen v průběhu oddlužení ale i do 3 let od jeho skončení podat návrh na odejmutí osvobození, pokud vyjde najevo, že ke schválení oddlužení nebo přiznání osvobození došlo na základě podvodného jednání dlužníka.

Z Vámi popsané situace lze předpokládat, že dlužník neplní povinnosti uložené mu insolvenčním zákonem. Na tuto skutečnost můžete insolvenčního správce i soud upozornit, popř. jim předata i podklady, které máte k dispozici, i když nejste účastníkem řízení. Soud by měl přístup dlužka přezkoumat a v případě, že zjistí, že dlužník povinnosti porušuje, rozhodně buď o neschválení oddlužení nebo popř. o zrušení již schváleného oddlužení. Stejně bude soud postupovat i v případě, že v průběhu oddlužení dlužníkovi vznikne jeho zaviněným jednáním peněžitý závazek, který bude po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti. Takým závazek může být Váš nárok na vrácení plnění z neplatné smlouvy.