Pevně stanovena částka splátky

Pevně stanovena částka splátky

Dobrý den,

mam od listopadu 2019 schvalenou insolvenci ale ziji a pracuji v zahranici, takze mi byla stanovena pevne dana castka, kterou sama pravidelne posilam na ucet majetkove podstaty. V listopadu tohoto roku 2022 to budou 3roky a budu mit zaplaceno 70% z dluzne castky.
1.dotaz se tyka toho, zda je pravdou, ze kdyz po trech letech zaplatim vice nez 60% svych zavazku, insolvence se mi automaticky zrusi a odpusteni zbytku dluhu probiha automaticky nebo pro to musim neco udelat?
2.dotaz se tyka toho, kdybych se chtela uz ted vratit zpet do CR zda mi zustane pevne stanovena castka, kterou splacim nebo zacnu splacet jako pred odjezdem do zahranici? Tedy, ze mi zustane jen nezabavitelna castka?

Dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

pokud za tři roky trvání splátkového kalendáře uhradíte alepoň 60% zjištěných nezajištěných pohledávek a odpovídající náklady a odměnu správce, správce vypracuje zprávu o splnění oddlužení, kterou předkládá na soud. Vy sama žádat nemusíte. Doporučuji si s předstihem u správce ověřit procento uhrazených pohledávek, aby nedošlo ke zbytečnému nedorozumění nebo nesplnění této zákonné podmínky o nějakou malou částku.

V okamžiku, kdy budete mít plátce příjmu v České republice, musíte požádat soud o změnu splátkového kalendáře. Podle insolvenčního zákona srážky z příjmu provádí plátce příjmu, který je odvádí insolvenčnímu správci. V žádosti o změnu splátkového kalendáře můžete zároveň požádaat soud o nižší než zákonem stanovené srážky.V žádosti musíte uvést důvody pro ponechání vyšší částky a tyto také doložit.