Penzijní pripojisteni

Penzijní pripojisteni

Dobry den,
dva roky poctivě splacim insolvenční splátky. Při schvalování insolvence jsem spravkyni zapomněl oznámit, ze mam již asi 8 let založené penzijní pripojisteni, na které mi každy měsíc přispívá zaměstnavatel. Po nějaké době jsem si to uvědomil a správkyně se na to zeptal. Nakazala mi ať penzijní pripojisteni okamžitě vypovim a peníze zašlu na účet majetkové podstaty. Udělal jsem to s peníze jsem nechal odeslat na můj účet. Jenže ted mi přišel dopis z pojišťovny, ze na základě žádosti insolvenčního správce mu byly vsechny peníze odeslány.
Ma právo mi peníze vzít tímto způsobem ? A muze mi peníze, které si sporim na důchod vubec vzít ? Neni šance je dostat zpět ?
Dekuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

domnívám se, že postup správkyně je v pořádku. Tím, že jste  neuvedl účet penzijního spoření do seznamu majetku, vznikla vám v důsledku ust. § 412 odst. 1 písm b) insolvečního zákona povinnost tento majetek vydat  insolvenčnímu správci, který ho použije jako mimořádnou splátku do oddlužení. Sporný je podle mého názoru rozsah postižení  vyplaceného zůstatku. Domnívám se, že do oddlužení by měl spadat zůstek odpovídající  výši ke dni schválení oddlužení. Splátky po tomto datu jste hradil ze svojí nepostižitelné částky a již nepatří do majetkové podstaty. Částka odpovídající těmto splátkám včetně příspěvku zaměstnavatele za toto obodbí by měla být vyplacena Vám. Doporučuji, abyste vyszval insolvečního správce k  přeplatku.