Osvobození od zbytku dluhu

Osvobození od zbytku dluhu

Dobrý den,mám dotaz ohledně osvobození nebo upuštění od zbytku dluhu. Dne 10.5 2019 jsem v insolvenci kdy jsem platil 11.800 kč a platil jsem 100% dluhu. Mám to na 54 měsíců,ale měl jsem pracovní úraz a jsem v inv. důchodu 2 stupně a přišel o práci. Do dnešního dne mám zaplaceno 67.3988% pohledávek za víc jak 3 roky a tak se chci zeptat jestli mohu požádat insolvenční soud o osvobození nebo upuštění zbytku dluhu. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není bohužel zřejmé, kdy bylo rozhodnuto o Vašem úpadku a popř. kdy bylo rozhodnuto schváleno oddlužení, proto pouze obecně uvádím:

– pokud bylo o úpadku rozhodnuto před 01.06.2019, potom nelze trvání oddlužení zkrátit a splátkový kalendář trvá 5 let ( vyjma případů dřívějšího uhrazení 100% nezajištěných pohledávek).

– v řízeních, ve kterých bylo o úpadku rozhodnuto od 01.06.2019,  je oddlužení splněno

a) pokud dlužník v době 3 let od schválení oddlužení splatil alespoň 60% nezajištěných pohledávek. Pokud by předpokládáná míra uspokojení byla zaplacena až po této době, nepovažuje se oddlužení za splněné a trvá 5 let

b) jestliže  je v této době dlužník  invalidní ve druhém nebo třetím stupni. I zde platí. že přiznání invalidi později již nemá na splnění oddlužení vliv a oddlužení opět trvá 5 let.