Osobní bankrot

Osobní bankrot

Dobrý den, náš zaměstnanec je již 5. rokem v osobním bankrotu. Má splatit 30% dluhu do 5.let. Po zvýšení životního minima v loňském roce se splátka snížila na polovinu a s takovou to nestihne doplatit. Jemu přidělená advokátka chtěla po něm zaslat minulý měsíc navíc 10000 Kč. Jde o to, kde má peníze vzít, když mu dávám na výplatu životní minimum. Můj dotaz je zda opravdu můj zaměstnanec musí doplatit 30% dluhu.

Odpověď

Dobrý den,

ano tu povinnost dlužník má, aby po skončení splátkového kalendáře soud vydal  osvobozující usnesení. Pokud dlužník uhradí nižší částku, musí o vydání tohoto usnesení požádat a v žádosti uvést a doložit, proč bylo zaplaceno méně.Skutečnost, že jen došlo k navýšení nepostižitelné částky, jako odůvodnění postačovat nebude. Je povinností dlužníka, aby si zajistil příjem ve  výši, že z něj mohou být prováděny srážky v dostatečné výši ( např. k pracovnímu poměru ještě brigáda) nebo aby  si zajistil navýšení splátky do oddlužení ( darovací smlouva od další osoby, dobrovolné hrazení dlužníkem z nepostižitelné částky). 

Jestliže nebude uhrazeno alespoň zákonem požadované min. 30% pohledávek, a dlužník neprokáže, že se mu nepodařilo navýšit příjem např. ze zdravotních důvodů, nedostatečné nabídky na trhu práce apod. a nepodaří se mu navýšit ani splátku do oddlužení, je opravdu velké riziko, že soud  osvobozující usnesení nevydá.