Odstupné z firmy, co jde do insolvence

Odstupné z firmy, co jde do insolvence

Dobrý den,
rád bych se zeptal ohledně mé situace ve firmě, která neodeslala poslední 2 výplaty (březen a duben). Je to měsíc a půl, co dluží výplaty zaměstnancům, neplatí pronájem prostor atd, proto předpokládám, že firma půjde do insolvence. Před dvěma týdny jsem dostal výpověď (k 30. 4.), protože ruší celé oddělení. Ve výpovědi mám ještě 2 platy, kde si vyberu dovolenou a tři platy odstupného. Celkem mi tedy budou dlužit 7 platů. Kolik z toho mohu dostat, pokud se firma v nejbližších dnech dostane do exekuce? Na úřadě práce jsem četl, že jde pouze o tři platy, což by mě docela mrzelo. Případně, co mohu udělat, abych dostal maximum z dlužné částky?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

kolik byste mohl dostat v rámci exekučního řízení nemohu odhadnout. Před podáním návrhu na exekuci byste musel svůj nárok uplatnit u soudu žalobou a až po získání pravomocného rozhodnutí, byste se mohl domáhat v exekuci vymožení dlužné částky. Mira uspokojení je potom závislá na majetku firmy, který by bylo možné v exekuci postihnout a pořadí Vaší exekuce. Také je možné, že v té době by firma již byla v insolvence a exekuci by nebylo možné provést. Proto tuto cestu nedoporučuji.

Ve vámi popsané situaci doporučuji abyste nečekal zda a kdy půjde firma do insolvence, a sám popř. s několika dalšími zaměstnaci podal na firmu návrh na konkurz. Jakmile bude insolveční řízení zahájené, můžete u úřadu práce uplatnit nárok na nevyplacené mzdy. Rozdíl mezi výší Vašich nároků a částkou, kterou Vám vyplatí úřad práce, můžete uplatnit v insolvenčním řízení. Jen upozorňuji, že uspokojení v insolvenčním řízení nemusí být žádné nebo je velmi nízké.