Odstupné

Odstupné

Dobry den, chci se zeptat jak je to s odstupnym v insolvenci.Konči mi vypovedni lhuta 31,1,2023 a mam dostat 2x mesicni odstupne.Chci se zeptat jak to bude v tom unoru na vyplatu, jestli mi prijde jenom nezabavitelna castka z vyplaty jako vzdy z toho posledni platu a odstupne posle insolvencnimu spravci nebo Pry jsou dve varianty, ze mi vypocita mzdova ucetni nezabitelnou castku jako 1x posledni vyplata +2x nezabavitelna castka z odstupneho a prijde mi to najednou od firmy ale tam pry pak muze vzniknout kdyz hned 1,2,2023 nastupuju do noveho zamestani naky nedoplatek.A jeste jedna vec to mi pak v novem zamestnani v prvni vyplate treba z 25000 mi ted zbyvalo nakych 17 tak dostanu na prvni vyplatu v novem zamestnani jenom treba 8 tisic?Neni teda lepsi jit na pracovni urad na dva mesice.Dekuji za radu doufam ze chapete co myslim a kdyz to odstupne posle mzdova ucetni cele spravci tak mi normalne na prvni vyplatu bude vyplaceno nezabavitelna castka tech 17000?Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

od roku 2020 je způsob výpočtu srážky z odstupného upraven v ust. § 299 odst. 4 o.s.ř. Tento způsob výpočtu se použije i pro výpočet srážky v oddlužení.  Odstupné se musí rozdělit na částky, připadající na jednotlivé měsíce, za které je Vám vyplaceno. Tj. pokud dostanete odstupné za 2 měsíce, pak se před výpočtem odstupné rozdělí na 2 části. A pro každý měsíc, za který máte nárok na odstupné, se srážky vypočítají samostatně. Tj., pokaždé se uplatní nezabavitelné minimum. A z odstupného Vám účetní strhne podobnou částku, jako se vám běžně strhává ze mzdy. Takže by Vám v únoru měla přijít nepostižitelná částka z výplaty za leden a dále 2 nepostižitelné částky z odsupného.

Po nástupu do nového zaměstnání Vám zaměstnavatel začně provádět srážky ze mzdy, na kterou Vám u něj vznikne nárok. V případě souběhu nároku na odstupné a mzdu je potom následně za toto období nutné přepočítat výši splátky do oddlužení, protože Vám nepostižitelná částka byla zohledněna 2x a to jak při výpočtu srážky z odstupného, tak při výpočtu srážky ze mzdy.