Odstoupení od darovací smlouvy

Odstoupení od darovací smlouvy

Dobrý den. Chci se zeptat. Ex Manželka mi dělá darovaci dar v hodnotě 1000kc. Již sou tomu 3 roky. A ted se rozhodla ze to asi platit nechce. Za 3 roky je tam od manzelky nezaplacena dluzna castka 4000kc. Pokud odstoupi což ma na to pravo. Kdo tu dlužnou částku musi doplatit? Ona a pak může odstoupit od smlouvy? A nebude tam mit dluh. A když odstoupi muzu to za ni platit já?nadale tech 1000kc Nebo zas musim někoho sehnat novyho na dar.smlouvu? Nerad bych mel problemy skrz posledni 2 roky co me čekají…A ještě jedna vec…Pokud už nema manzelka pravo na alimenty pac už syn pracuje a dotyčná na něho furt bere peníze,A přitom je ukončeny studium…musi to zpetne vratit ona ty penize co pobirala ? Nebo si je může nechat a nevim co dál by z toho bylo…děkuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

Darovací smlouvu lze z její strany jednostranně vypovědět. Pokud ovšem k vypovězení dochází až poté, co na smlouvě vázne dluh, tento dluh bude insolvenční správce chtít po ní. Pokud skutečně vypoví, domluvte se s insolvenčním správcem na tom, zda si to můžete platit sám – beze smlouvy z toho, co Vám ještě zůstane po insolvenční srážce. Pokud ne, musel byste doložit darovací smlouvu od někoho jiného. Pokud tedy je to nutné s ohledem na minimální plnění v insolvenci.

Ohledně Vašeho druhého dotazu přesně nevím, co máte na mysli. Pokud si po Vás nárokuje stále platby na výživné, ačkoliv již syn nestuduje, oznamte tuto skutečnost insolvenčnímu správci. Je otázka zda jednat s ní (má od syna plnou moc) nebo se synem (syn neudělil matce plnou moc).