Odpuštění zbytku dluhu

Odpuštění zbytku dluhu

Dobrý den, zajímá mě jaka je minimální doba kterou musím v insolvenci splácet a kolik minimálně musím zaplatit. Jsem v insolvenci rok a půl. Mám splaceno 45%. Nájem platím 9tisic a chodi mi 12 tisíc. Zatím to s pomocí rodiny zvládám, ale teď se stala situace kdy už to nepůjde. (jiné rodinné výdaje)
Je nějaká možnost kdy zažádat předčasně o odpuštění zbytku dluhu? Nebo ponechání větší nezabavitelne částky. Dosavadním splácením mi to vychází, že za 5 let bych splatila 160%dluhu. Prosím o radu. Předem děkuji 🙂

Odpověď

Dobrý den, paní Fišarová,

splátkový kalendář v rámci oddlužení musíte plnit min. do doby, než splatíte 100% zjištěných nezajištěných pohledávek, nejdéle však po dobu 5 let (60 měsíců). Soud osvobodí dlužníka od placení zbylých pohledávek po uplynutí 5 let, dříve tak učiní jedině v případě, že dlužník splatil 100% zjištěných nezajištěných pohledávek. Návrh na osvobození dlužníka od placení zbylých pohledávek podává soudu insolvenční správce, a to po uplynutí 5 let, nebo v případě, že dlužník splatil 100% zjištěných nezajištěných pohledávek.

Dojde-li v průběhu oddlužení k podstatným změnám, může soud na návrh dlužníka změnit (snížit) insolvenční splátky. V návrhu/žádosti o snížení insolvenčních splátek musí dlužník uvést, k jakým konkrétním zásadním skutečnostem došlo (tyto změny je dlužník povinen doložit), a navrhnout výši nových splátek, příp. způsob jejich výpočtu. Soud nemusí žádosti dlužníka vyhovět.

Závěrem dodávám, že od 1.7.2020 dojde ke změně způsobu výpočtu srážek z příjmů, díky které se všem dlužníkům automaticky zvýší o určitou částku jejich nezabavitelná částka (dojde ke snížení srážek).