Odměna správci

Odměna správci

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně odměn insolvenčnímu správci. V době první corona krize jsem byla s dětmi na ošetrovném a tudíž mi chodili peníze od sssz. Po 4 měsících mi napsala správkyně, že jim dlužím 3 měsíční odměnu a že to po mě chtějí zaplatit. Domluvili jsme se tedy na splátkách. Má na to právo? Peníze mám odesílat na stejný účet jako posílá zaměstnavatel, tudíž nechápu jak se v tom potom oni vyznají. A pokud půjdu marodit třeba na delší dobu opět mi třeba nic nebudou strhávat a zase to po mě budou chtít zpětně? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že vyplácené ošetřovné bylo v takové výši, že Vám nebylo možné provádět žádnou srážku. Potom bych ve Vámi popsané situaci  vycházela z výše srážek, které jsou Vám aktuálně prováděny. Jestliže tyto srážky dosahují výše, kdy pokryjí zákonem stanovenou minimální splátku ( náklady a odměnu správce za běžný měsíc, částku pro věřitele ve stejné výši,…) a částečně i dluh vzniklý na odměně správce v předchozím období, potom dle mého názoru není nutné zasílat správci další mimořádné splátky. Vzniklý dluh bude postupně uhrazený z běžných splátek. Jestliže by ale úhrada vzniklého nedoplatku na odměně správce takto možná nebyla, bylo by potřeba nedoplatek na odměně uhradit sjednaným splátkovým kalendářem.

Jiná situace by nastala v případě, že ošetřovné bylo vypláceno ve výši, kdy z něj srážky měly být prováděné ale fakticky se tak nestalo. V takovém případě byste měla povinnost neuhrazené splátky doplatit bez ohledu na aktuální výši splátek.