Stavba domu po ukončení insolvence jednoho z manželů

Stavba domu po ukončení insolvence jednoho z manželů

Dobrý den,
měla bych dotaz. Z manželem jsme podali oddlužení, ale každý zvlášť.
Manžel je stále v insolvenčním řízení oddlužení splátkovým kalendářem, ale mne už bylo insolvenční řízení úspěšně ukončeně jelikož jsem splnila veškeré podmínky mého oddlužení splátkovým kalendářem. Teď bych se chtěla optat ? Chtěla bych stavět dům, ale mám obavy, aby mi ho neprodali jelikož manžel je stále oddlužení taktéž splnuje splátkový kalendář, ale věřitele jsme měli průběhu manželů společné. Nevím zda by bylo uspokojivé aby mi ho neprodali jenom před manželská smlouva , samozřejmě by dům byl napsán na mne ( prosím též o sdělení jestli by tato smlouva byla dostačující , nebo jakou smlouvu by měla použít )a bylo by to podání notářovi, nebo bych měla počkat až manželovi bude též ukončené úspěšně insolvenční řízení. Děkuji předem za odpověd,
Kovačová

Odpověď

Dobrý den paní Kováčová,

Vámi nově nabytý dům i když bude patřit do společného jmění manželů, nespadá do majetkové podstaty insolvečního řízení Vašeho manžela. Jestliže má manžel schválené oddlužení plněním splátkového kalendáře, ke zpeněžení nově nabytého majetku nedojde.

Pokud byste chtěla mít jistotu a dům pouze ve Vašem výlučném vlastnictví, je nutné upravit režim společného jmění. To je opravdu dobré udělat smlouvou sepsanou u notáře a zároveň evidovanou v seznamu takových smluv. To opět zajistí notář.