Předběžné vypočítání insolvence

Předběžné vypočítání insolvence

Dobrý den, mám nějaké dluhy a díky vysokým splátkám vím, že v budoucnu budu mít problém se splácením, resp. pokud vše poplatím, nezůstane mi úplně na živobytí. Uvažuji tedy o insolvenci. Jaké jsou veškeré náklady, které v insolvenci musí člověk uhradit? A kam se mám obrátit, pokud budu chtít jen předběžně vypočítat co by mě čekalo? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

před insolvencí doporučuji pokusit se řešit situaci s věřiteli restrukturalizací nebo konsolidací úvěrů.

Pokud se jedná o náklady spojené s insolvencí tak jako první přichází v úvahu  odměna za zpracování návrhu, ta činí 4 800,– Kč včetně DPH. Zpracovatel návrhu si odměnu uplatňuje v rámci insolvenčního řízení. Pokud by zpracovatelem návrhu byla nezisková organizace s akreditací od MS ČR, žádná odměna se neplatí, zpracování návrhu je zdarma. Seznam akreditovaných osob naleznete zde: justice/sako.cz

Další položkou je záloha na  odměnu a náklady insolvenčního správce. Ta je ve výši 1 089,– Kč měsíčně a dlužník ji hradí od povolení oddlužení do doby schválení oddlužení.

Po schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpežením majetkové podstaty jsou dlužníku prováděny srážky z jeho příjmu ve výši jako pro přednostní pohledávky. Výše srážek je závislá na výši příjmu dlužníka, jeho osobním stavu, počtu vyživovaných osob. Předpokládanou výši srážek si můžete ověřit zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

Z této sprážky je hrazena již výše zmíněná odměna správce v období po schválení oddlužení, dále jednorázová odměna správce za přezkum pohledávek, která je ve výši 302,– Kč včetně DPH za každou přezkoumanou přihlášku pohledávky a dále pohledávky věřitelů.